انسانها از دور دوست داشتنی تر هستند
زمانی، مسافری از غرب نوشته بود: "زيبايی زنان ايرانی چنان خيره‌کننده است که هوش از سر بيننده می‌ربايد" ولی امروز چه چيز در ايران زيبا به شمار می‌رود؟ زيبا، هر آن چيزی ست که کانال‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهند. زيبا، هر آن چيزی ست که در فيلم‌های هاليوود نشان داده می‌شود. امروز زنان ايرانی باور خود را به بی‌همتا بودن خويش از دست داده‌اند

اشپيگل آنلاين (۱۹ آوريل) در گزارشی که تنها به بخشی از زنان جامعه و به ويژه تازه به دوران رسيده‌هايی اختصاص دارد که در يک جامعه بی‌توليد و در يک اقتصاد بيمار، فقط مصرف می‌کنند، و تصويری به شدت نادرست از زنان غربی و زندگی در غرب دارند، زير عنوان کوتاه «جنون زيبايی در ايران» چنين می‌نويسد:

جنون زيبايی زير روسری غوغا می‌کند. زنان ايرانی برای برنزه شدن تا مرز بيهوشی زير آفتاب جزغاله می‌شوند و برای لاغر شدن جرعه جرعه سرکه می‌نوشند.
«ياسمين تيفنزه» از سالها پيش در ايران زندگی می‌کند و هنوز نمی‌تواند اين همه را درک کند. به يادداشت‌هايی از او از سرزمين هزار و يک عمل بينی توجه کنيد:
ممکن است در غرب درباره مانکن‌هايی که به بيماری لاغری و سوء تغذيه دچار هستند، بحث شود. در ايران اما رژيم گرفتن و عمل‌ زيبايی، شيک و مد به شمار می‌رود. امکان ندارد زنان در ايران همديگر را ملاقات کنند و يک برنامه رژيم غذايی رد و بدل نکنند و يا درباره آخرين عمل زيبايی که انجام داده‌اند، حرف نزنند. زيبا بودن در ايران، يکی از وظايف اصلی زنان است.

ولی واقعا چه چيز در ايران زيبا به شمار می‌رود؟ زيبا، هر آن چيزيست که کانال‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهند. زيبا، هر آن چيزيست که در فيلم‌های هاليوود نشان داده می‌شود. و اين همه در کشوری که زنانش از قرنها پيش به دليل زيبايی طبيعی‌شان زبانزد بوده‌اند. زمانی، مسافری از غرب چنين نوشته بود: «زيبايی زنان ايرانی چنان خيره‌کننده است که هوش از سر بيننده می‌ربايد». امروز اما زنان ايرانی باور خود را به بی‌همتا بودن خويش از دست داده‌اند.

زنان ايران به دليل حجاب اجباری نمی‌توانند مانند زنان در کشورهای غربی ببالند. تنها چهره آنها، و بخش کوچکی از موی و پرهيب پيکرشان است که در برابر بيگانه به نمايش در می‌آيد.

دختران روپوش مدرسه می‌پوشند و حق ندارند آرايش کنند و حتی به ناخن‌هايشان لاک بزنند، يا موهايشان را رنگ کنند و يا حتی ابروهايشان را بردارند. همه اينها را اما آنها پس از دوران مدرسه جبران می‌کنند و چندان احتياط و حساسيتی هم در اين راه به خرج نمی‌دهند.

اگر کسی پولش را نداشته باشد، از روش‌هايی استفاده می‌کند که در آلمان بيمارگونه ارزيابی می‌شوند: مثلا همراه با غذا سرکه‌ای را می‌خورند که خودشان درست کرده‌اند تا چربی با اسيد جايگزين شود. علاوه بر اين در روز چندين ليتر آب می‌نوشند چرا که چربی بايد به اين وسيله از بدنشان خارج شود. به همه اينها يک ورزش شديدا مبالغه‌آميز نيز اضافه می‌شود. البته با موهای کاملا آرايش شده، صورت پودر و کرم ماليده و در فضايی که بوی عطر و ادوکلن گران قيمت آن را پر کرده است.

امير، يک مهندس پنجاه ساله از تهران می‌گويد: «فرقی نمی‌کند، در هر ساعتی که به پارک بروم، زنان چنان بی عيب و نقص به نظر می‌رسند که من هميشه از خودم می‌پرسم آخر اينها کی از خواب بلند شده‌اند؟ چنان بوی عطر می‌دهند که من برای دويدن در پارک يک شال با خودم می‌برم، حتی در تابستان. البته آن را دور گردنم نمی‌بندم، بلکه جلوی بينی‌ام می‌گيرم تا مرا از موج عطری که از سوی زنان متصاعد می‌شود، حفظ کند».

اگرچه تصور زنان ايرانی از زيبايی با تصوری که مأموران امر به معروف و نهی از منکر از اخلاق دارند، هماهنگی ندارد، ولی حکومت از اين نوع فرهنگ پرورش اندام حمايت می‌کند: در بسياری از پارکها دستگاه‌های پرورش اندام قرار داده شده‌ است و مربی مخصوص زنان وجود دارد که روزی يک ساعت آن هم رايگان به آنها تمرين می‌دهد.

اخيرا پارک‌هايی مخصوص زنان ساخته شده‌ تا چشم نامحرم به آنها نيفتد. در اين نوع پارکها زنان می‌توانند بدون حجاب حرکت کنند. نيروهای انتظامی برای اين پارکها زنان انتظامی را به کار می‌گمارد.

زنان ثروتمندتر اما پزشکانی را استخدام می‌کنند که برای آنها برنامه غذايی تجويز می‌کند. يک رستوران زنجيره‌ای در ايران از چندی پيش حتی سه وعده منوی غذای رژيمی برای بانوان طبقه بالا ارائه می‌کند. زنانی که از امکانات مالی کمتری برخوردار هستند، خودشان را در پلاستيک‌های مخصوص نگهداری مواد غذايی می‌پيچند و زير آفتاب دراز می‌کشند تا چربی بدنشان آب شود.

آن پوست سپيدی که روزی در ايران شيک به شمار می‌رفت، مدتهاست که از مد افتاده است. زنان طبقات مختلف در يک مسابقه بی‌پايان تلاش می‌کنند به مؤثرترين شکل ممکن خودشان را برنزه کنند و برای اين کار هيچ حد و مرزی نمی‌شناسند. مثلا يکی از موادی که می‌توان پوست خود را با آن برنزه کرد، مايه‌ای است که از ترکيب حنا و ماست به دست می‌آيد. در سال گذشته، مخلوط روغن زيتون و قهوه سريعترين راه برنزه شدن به شمار می‌رفت. يک راه ديگر که معجزه می‌کند اين است که در حال ماليدن روغن بچه به روی پوست، بر آن آب نمک پاشيد!

زنان ناجی غريق از مد برنزه بسيار نگران هستند چرا که زنان ساعت‌ها زير نور خورشيد دراز می‌کشند، بدون آنکه چيزی بخورند. اين کار اغلب به اختلال در گردش خون منجر می‌شود. ناجيان غريق در محل‌های شنا هميشه از بلندگو اعلام می‌کنند که بانوان بايد دست کم يک بار در ساعت دوش آب سرد بگيرند و به اندازه کافی مايعات بنوشند. آنها می‌خواهند با اين هشدار مجبور نشوند هر روز چند بار آمبولانس صدا بزنند. چند وقت پيش، جنون برنزه شدن تا آنجا پيش ‌رفت که خانم‌ها پس از کلی شنا کردن زير آفتاب، يک ساعت تمام هم روی نيمکت دراز ‌کشيدند تاحمام آفتاب بگيرند. البته چند نفر از آنها متأسفانه به شدت دچار آفتاب‌سوختگی شدند و حتی گفته می‌شود چند نفر هم جان خود را از دست دادند. هر زن ايرانی دوستی را می‌شناسد، يا دوست دوستش را، و يا دوستِ دوستِ دوستش را، که بدنش اين اندازه از آفتاب و گرما را نمی‌توانست تحمل کند. چندی پيش دولت دستور داد تمام اين نيمکت‌ها را، البته به دلايل بهداشتی، جمع کنند.

عمل زيبايی در ايران به يک کار روزانه تبديل شده است. هميشه و همه جا از آن حرف زده می‌شود. خيابان‌های تهران پر است از زنان و مردانی که يک چسب زخم روی بينی‌شان دارند. از آنجا که بسياری از ايرانيان دماغشان بزرگ است، عمل بينی به يکی از معمول‌ترين عمل‌های زيبايی تبديل شده است. در عين حال بزرگ کردن لب‌ها و برجسته کردن استخوان گونه‌ها و بزرگ کردن پستان‌ها نيز بسيار رايج است. رفع چربی بدن نيز بيش از پيش طرفدار پيدا می‌کند. از آنجا که عمل زيبايی با هزينه همراه است، حتی برخی پدران اتومبيل خود را می‌فروشند تا دخترشان بتواند دماغش را مانند مدل‌های مجله‌های زيبايی عمل کند.

آرايشگاه‌های زنانه و مردانه درايران جدا هستند. به همين دليل سالن‌های آرايش زنانه به استوديوهای زيبايی تبديل شده‌اند که زنان می‌توانند يک روز تمام در آنها بدون هر مشکلی بسر آورند. کم نيستند سالن‌های آرايش و زيبايی که حتی سه طبقه هستند زيرا اغلب پيش می‌آيد که همه مشتريان چند بار در هفته تمامی روز در آنجا می‌مانند. مثلا برای اينکه لاک ناخن‌های يک خانم بايد با لباس شب‌اش جور در بيايد. البته با اين شکل و شمايل آنها در مجالس بزم خصوصی و پنهان ظاهر می‌شوند.

اغلب بانوان موهای خود را مطابق الگوی غربی طلايی می‌کنند که متأسفانه با ترکيب رنگ موی زنان ايرانی، نه بلوند بلکه زرد می‌شود. از آنجا که خانم‌ها فقط می‌توانند چتری و جلوزلفی خود را از زير روسری به نمايش بگذارند، آن را با اسپری فراوان پوش می‌دهند و بالا می‌برند.

بالاخره همه چيز حاضر می‌شود: با پوست به شدت قهوه‌ای شده، وزنی به طور متوسط حدود چهل و پنج کيلو، آرايش خشک هاليوودی و کفش‌هايی با پاشنه پانزده سانتی واقعا هم زنان ايرانی با الگوهای غربی‌شان تقريبا هيچ تفاوتی ندارند. اما فقط تقريبا! چرا که زنان در غرب واقعا اين شکلی نيستند!

مطالب جالب و خواندني

خواهران دو قلوی بهم چسبیده امریکایی

مصاحبه هایی که به دلیل سوتی هرگز پخش نشد

فایده گاو بودن

سوتی های خنده دار

وقتی یک نوشابه میخورید چه اتفاقی میافتد ؟

تولد و مرگ تایتانیک

پر هزینه ترین حوادث

معروفترین مردان هالیودی با مادرانشان

دور دنیا در ساعت 6 صبح

بزرگترینهای دنیا

زندگی نامه دیوید کاپر فیلد

روش عجیب حمل اجر

درخشش نوجوان ایرانی در برنامه استعدادهای انگلیس

جنگ برای بوس

جدیدترین تبلیغ از ماشین هندا

دانلود چند فیلم فارسی

گفتگوهای کودکان با خدا

تاریخچه چلو کباب

معانی .. عمه خاله ..دایی.. عمو

 صفحه اصلی

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم اردیبهشت 1388ساعت 0:2  توسط احمد  | 
 

نگاهي به مقدار غذایی که خانواده ها در نقلط مختلف جهان در یک هفته مصرف میکنن


 

204143image001.jpg

المان

يک خانواده ۴ نفره

۳۷۶ يورو  معادل ۵۰۰ دلار


 

204143image002.jpg

امريکا

يک خانواده ۴ نفره در کاروليناي شمالي

۳۴۲ دلار
 

204143image003.jpg

زاپن

يک خانواده ۴ نفره در شهر کودايرا ( Kodaira City  )

۳۸ ين معادل ۳۱۸ دلار
 

204143image004.jpg

ايتاليا

يک خانواده ۵ نفره در سيسيل (  Sicily )

۲۱۴.۵ يورو معادل ۲۶۰ دلار
 

204143image005.jpg

مکزيک

يک خانواده ۵ نفره کورناواکا ( Cuernavaca)

۱۸۶۳ پزوس معادل ۱۸۹ دلار 
 

204143image006.jpg

مجارستان

يک خانواده پنج نفره  .دو پدر و مادر يک نوجوان (Konstancin-Jeziorna )

۵۸۳ زلوتيس معادل ۱۵۱ دلار

204143image007.jpg

مصر

۷ بزرگسال ۵ کودک قاهره

۳۸۸ پوند مصر  معدل ۶۹ دلار 
 

204143image008.jpg

اکوادر

پنج بزرگسال ۴ کودک تينگو (Tingo)
 

204143image009.jpg

برمه

۷ بزرگسال ۶ کودک (Shingkhey Village )

۲۲۵ نگلترم معدل ۵ دلار

204143image010.jpg

چاد

۳ بزرگسال ۳ کودک کمپ بريدجينگ(Breidjing Camp )

۶۸۵ فرانسه معادل ۱.۵ دلار

مطالب جالب و خواندني

خواهران دو قلوی بهم چسبیده امریکایی

مصاحبه هایی که به دلیل سوتی هرگز پخش نشد

فایده گاو بودن

سوتی های خنده دار

وقتی یک نوشابه میخورید چه اتفاقی میافتد ؟

تولد و مرگ تایتانیک

پر هزینه ترین حوادث

معروفترین مردان هالیودی با مادرانشان

دور دنیا در ساعت 6 صبح

بزرگترینهای دنیا

زندگی نامه دیوید کاپر فیلد

روش عجیب حمل اجر

درخشش نوجوان ایرانی در برنامه استعدادهای انگلیس

جنگ برای بوس

جدیدترین تبلیغ از ماشین هندا

دانلود چند فیلم فارسی

گفتگوهای کودکان با خدا

تاریخچه چلو کباب

معانی .. عمه خاله ..دایی.. عمو

 صفحه اصلی

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1388ساعت 1:10  توسط احمد  | 

 

در دروس قبل کار با جعبه ابزار را آموختید در این قسمت می خواهیم شما را پانل آشنا کنیم.

پانل ها پنجره های هستند که در آنها اطلاعات و همچنین فرمانهای قرار دارد که مدام ما به آنها نیاز داریم.

اولین پانل که شما با آن آشنا خواهید شد پانلNAVIGATOR می باشد.

البته خاطرنشان کنم که تمام پانل ها در منویWINDOW وجود دارند که با کلیک کردن برروی نام هرکدام از آنها می توان آن ها را نمایش داد.

NAVIGATOR

این پنجره یک پنجره هدایت گر در صحنه می باشد به کمک این پنجره شما موقعیت کادر دید خود را دارید و می توانید برروی تصویر بزرگنمایی نموده و کادر بزرگنمایی نسبت به تصویر مشاهده نمایید. در داخل این پنجره چندین گزینه وجود دارد که در زیر با آنها آشنا خواهید شد.

PROXY PREVIEW AREA : به کمک این پنجره می توانید پیشنمایش از تصویر خود را داشته باشید و موقعیت کادر بزرگنمایی را به رنگ قرمز مشاهده کنید زمانی که اندازه تصویر از 100% بزرگتر شود کادر قرمز کوچکتر می شود و نشان می دهد که درحال حاضر چه کادری را مشاهده می کنیم . بارفتن اشاره گر ماوس برروی  کادر می توانید منطقهZOOM شده را حرکت دهید و موقعیت آن را تغییر دهید.


ZOOM :

به کمک این فیلد عددی که درروبروی خود یک دستگیره برای بزرگنمایی دارد می توان برروی تصویر بزرگنمایی کرد . به این صورت که با دادن عدد مناسب بر واحد درصد می توانید تصویر خود را دلخواه بزرگ نمایید یا بلعکس کوچک کنید به کمک دستگیره موجود در روبروی فیلد عددی می توانید بدون وارد کردن عدد تصویر خود را بزرگ نمایید.

INFO

به کمک این پانل می توانید اطلاعاتی از موقعیت فعلی ماوس برروی تصویر داشته باشید از جمله اطلاعاتی که در این پنجره داده میشود.

1-  میزان طیف رنگی نقطه از نظر مدل رنگی RGB قرمز- سبز- آبی.

2- میزان طیف رنگی یک نقطه از نظر مدل رنگیCMYK در رابطه با مدل های رنگی در دروس اول صحبت کردیم.

3-  موقعیت ماوس در تصویر براساس دو محورX- Y.

4-  اندازه کادر انتخابی در صحنه:

البته در کنار هر یک از این گزینه یک تصویر کوچک وجود دارد که براساس نوع فعالیت این گزینه متفاوت می باشد. برروی هر یک از این تصاویر بروید تا برای شما براساس نوع فعالیت آن قسمت واحدهای اندازه گیری و مدل های رنگ مختلف را در اختیار قرار می دهد.

پانل بعدی مربوط به ویرایش رنگ ها می باشد این پانل را با نام COLOR  می شناسیم . در این پانل سه مولفه رنگ هایRGB را در اختیار داریم . و همچنین گسترده تمام رنگها به صورت وب در اختیار ما قرار دهید. ومی توانیم رنگ مورد نظر خود را پیدا کنیم و استفاده نمایید.

با رفتن به قسمتOPTION می توانیم مدل رنگی را تغییر دهیم و همچنین تنظیمات این پانل را ذخیره نماییم .

SWATCHES

به کمک این پانل می توانیم از پالت رنگ که به صورت پیش فرض رنگ های را دارا می باشد رنگ انتخاب کنیم و همچنین رنگهایی را که مد نظر ما است را به آن اضافه نماییم . تا دوباره ازآنها استفاده کنیم.

STYLES

به کمک این پانل می توانیمSTYLES مورد نظر خود را انتخاب کنیم در موردSTYLEها در دروس قبل توضیح داده شده است البته چندینSTYLE دیگر نیز در نرم افزار ذخیره شده وجود دارد که با رفتن به قسمتOPTIOR می توانید بازدن گزینهLOAD آنها را بازیابی نمایید.

HISTORY

پانل تاریخچه از مهم ترین پانل های موجود است به کمک این پانل می توانید تاریخچه فعالیت های را که تا به حال انجام دادید را مشاهده نمایید و هر کدام را که خواستید واز هرجای که می خواهید عملیات انجام شده را لغو نمایید. در واقع شما به جای استفاده از فرمان UNDO از این پانل استفاده می کنید با این تفاوت که شما فعالیت هایی را که تا به حال انجام داده اید را می توانید مشاهده نمایید.

ACTIONS

در این قسمت می خواهم شما را با پنجرهACTIONS آشنا کنم:

ACTION ها از یک سری اعمال تشکیل شده اند با استفاده ازACTION ها شما می توانید مجموعه ای از کارها را یک بار انجام داده و برای دفعات زیاد آنها را تکرارکنید. در این پنجره یک سری اعمال از پیش انجام شده وجود دارند. این اعمال در زیرشاخهACTION DEAULT قرار دارند. برای درک بهتر این موضوع ابتدا یک تصویر جدید ایجاد می کنیم .

برای درک بهتر این قسمت یک تمرین انجام می دهیم.

1-  یک صحنه جدید ایجاد نمایید.

2-  روی یکی ازACTION کلیک کنید.

3- برای استفاده ازACTION ها می بایست آنها را اجرا کرد. برای اجرا ACTION مورد نظر روی دکمه اجرا کلیک کنید.

4-  برای ادامه کارروی دکمهCONTINUE کلیک کنید.

5- همان طور که مشاهده می کنید یک تصویر با استفاده ازACTION های پیش ساخته فتوشاپ ساخته شده اما شما می توانیدACTION های خاص خود را بسازید. برای این کار ابتدا روی دکمه مشخص شده در تصویر کلیک کنید تا فهرست مربوطه به ACTION های پیش ساخته فتوشاپ بسته شود.

به قسمت زیرپانل مراجعه کنید و برروی آیکونNEW FOLDER کلیک کنید تا یک پوشه مخصوص ACTIONهای ساخته شما ایجاد شود. و سپس در قسمت NAME نام مورد نظر خودتان را وارد نمایید. حالا نوبت به ساختACTION مورد نظرمان رسیده .

2- برروی دکمه  NEW LAYAR در قسمت پایین پانل کلیک کنید.

3- درجعبه متن مشخص شده نامACTION را وارد می کنیم. در جعبه لیست اول (SET) باید مشخص گردد تا این ACTION مربوط به کدام زیر شاخه می باشد.

4- منوی کرکره ای اول مشخص می شود که کلید میانبر ما چه باشد.

5- در پایان روند کار به این صورت است که پس از کلیک روی دکمه RECORD فتوشاپ از تمام کارهایی که شما انجام می دهید به صورت متوالی الگو برداری می کند . تا زمانی که روی دکمهSTOP کلیک کنید.

با توجه به قسمت پایین پانل مشاهده می کنید که گزینهRECORD فعال می باشد و به رنگ قرمز تبدیل شده است.

تا اینجا با چند پانل مهم و کاربردی آشنا شدید در درس بعد با مهمترین پانل فتوشاپ آشنا خواهید شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 22:56  توسط احمد  | 

 

در درس قبل با دو ابزار مهم آشنا شدید در این قسمت با باقی مانده ابزار جعبه ابزار آشنا خواهید شد .

Notes tool

به كمك این ابزار شما می توانید اطلاعاتی را در رابطه با  آن تصویری كه كار می كنید و یا لایه هایی كه كار می كنید در آن بنوسید .

برای بستن یك یك دفترچه ابزارMove را انتخاب نمائید و در صحنه كلیك كنید برای باز كردن دفترچه بر روی آیكون دفترچه مورد نظر راست كلیك كنید و گزینهOpen را بزنید برای از بین بردن دفترچه برروی دفترچه مورد نظر راست كلیك كنید و فرمان Delete را بزنید .

Eye dropper tool

به كمك این ابزار می توانید از رنگ های موجود در تصویر نمونه هایی را بگیرید و به طور كل برای نمونه گیری رنگ ها می باشد . با راست كلیك كردن بر روی این ابزار چند ابزار دیگر نمایان می شود كه در زیر دربازه آنها صحبت خواهیم كرد .

Color sample tool

به كمك این كزینه می توانید چندین نمونه درصفحه داشته باشد و چندین پانلInfo در اختیار شما قرار داده می شود البته با پانلInfo بعدا" مفصل آشنا خواهید شد .

measure tool

به كمك این ابزار می توانید اندازه و فاصله بین دو نقطه را تعیین نمایید . لابته فاصله ها در پانلInfo نشان داده می شود كه در آینده خوب با آنها آشنا خواهید شد .

ابزار بعدی در جعبه ابزار گزینهPan می باشد به كمك اینگزینه می توانید زماین كه بر تصویر بزرگنامیی می كنید یا اندازه تصویر بزرگتر از صفحه می باشد در طول و عرض عكس پیمایش نمایید كه كلید میانبر آن  بر روی كی برد معادلSpace می باشد .

Zoom

به كمك این ابزار می توان بر روی تصویر بزرگنامیی نمود بزرگنمایی به دو صورت انجام می شود . یكی به صورت كلیك كردن كه با هر بار كلیك كردن تصویر بزرگ می شود و دیگر به این صورت است كه با درگ كردن در صحنه یك كادر ایجاد می شود و نرم افزار فقط همان كادر ایجاد شده را بزرگ می كند اما تا اینجا فقط روش های بزرگ نمایی را توضیح دادیم حالا كه بزرگ كردیم چه كنیم كه عكس را كوچك كینم . برای كوچك  كردن تصویر كلیدAlt را از كی برد بگیرید و بر روی تصویر كلیك كنید تصویر كوچك می شود و زمانی كه بر روی این ابزار كلیك می كنید درOption Bar دكمه هایی ظاهر می شوند كه هر كدام را توضیح خواهم داد.

اولین گزینهZoom in  وZoom out می باشند كه برای نزدیك شدن و دور شدن می باشند .


Actual pixels :

به كمك این دكمه می توانید اندازه واقعی تصویر را داشته باشید .


Fitoh Screen :

به كمك این گزینه می توانید تصویر را از نظر اندازه اندازه صفحه نمایید .


Print size :

این گزینه اندازهPrint تصویر را در اختیار شما قرار می دهد .

تا اینجا تمام ابزارهای موجود در جعبه ابزار را آموختید و فقط چند گزینه باقی مانده است كه آنها نقش مهمی را بازی می كنند . اولین گزینهColor Box است در این قسمت شما رنگ خود را تعیین می كنید به این صورت كه كدام رنگ , رنگ كاری شما باشد و كدام رنگ برای پس زمینه باشد.

رنگ رویی رنگ كاری است . و رنگ زیری رنگ پس زمینه است برای تغییر هر كدام از رنگ ها كافی است كه روی هر كدام از رنگ ها كلیك كنید تا پنجرهColor Pioker باز شود ورنگ مورد نظر خود را انتخاب نمایید .

در كنار این دو رنگ یك فلش دو سر وجود دارد كه می توانید رنگ كاری را با رنگ پس زمینه عوض نمایید . و همچنین در پایین سمت چپ كادرColor Box دو مربع كوچك مشكی و سفید وجود دارد كه دو رنگ پیش فرض سیاه و مشكی را دارا می باشند .

قسمت بعدی قسمتmask می باشد در این قسمت تعیین می كنید كه نوع ماسك شما به چه صورت باشد . البته در این رابطه در قسمت مربوط صحبت كردیم .

قسمت بعدی برای نوع نمایش صفحه می باشد كه در زیر مدل های موجود را توضیح خواهیم داد:

Standard Screen

به كمك این گزینه تصویر به صورت استاندارد نمایش داده می شود .

Full Screen mode with menu Bar

به كمك این گزینه قسمتTitele صفحه می رود و فضا بزرگتر می شود .

Full screan mode

به كمك این كزینهTitle وmenu Bar از بین رفته و فضا بزرگتر می شود.

آخرین دكمه در این قسمتJump to image Ready می باشد به كمك این گزینه شما می توانید نرم افزار Image Ready را باز نمایید .

بعض اوغات نیاز هست كه ماTool Box را كوچك كینم تا فضا بیشتری در اختیار داشته باشید اگر بر روی فضا مشكی بالایی دو بار كلیك كنید تاTool Box بسته شود به این صورت بسته و باز می شود و فضا بیشتر می شود .

تا اینجا به طور كامل با جعبه ابزار آشنا شدید و حالا می توانید از تمام این ابزارها كار كنید و تصاویر بدیع و جالبی را خلق نمایید .

مطالب جالب و خواندني

خواهران دو قلوی بهم چسبیده امریکایی

مصاحبه هایی که به دلیل سوتی هرگز پخش نشد

فایده گاو بودن

سوتی های خنده دار

وقتی یک نوشابه میخورید چه اتفاقی میافتد ؟

تولد و مرگ تایتانیک

پر هزینه ترین حوادث

معروفترین مردان هالیودی با مادرانشان

دور دنیا در ساعت 6 صبح

بزرگترینهای دنیا

زندگی نامه دیوید کاپر فیلد

روش عجیب حمل اجر

درخشش نوجوان ایرانی در برنامه استعدادهای انگلیس

جنگ برای بوس

جدیدترین تبلیغ از ماشین هندا

دانلود چند فیلم فارسی

گفتگوهای کودکان با خدا

تاریخچه چلو کباب

معانی .. عمه خاله ..دایی.. عمو

 صفحه اصلی

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 22:55  توسط احمد  | 

 

در درس قبلی با تعدادی از ابزار آشنا شدید در این قسمت با دیگر ابزار آشنا خواهید شد .

Type tool

به كمك این ابزار می توان در محیط نرم افزار بر روی تصویر یا صحنه هایی ایجاد می كنید كلماتی را بنویسید . برای شروع كار نوشتن ابتدا ابزارType را فعال می نمایید و در هر نقطه از تصویر انتخابی كلیك كنید می بینید كه خط چشمك نمایان می شود كه معنی آن این است كه شما می توانید در آن نقطه شروع نوشتن نمایید .

زمانی كه این ابزار فعال می شود درOption Bar پارامترهای ظاهر می شود . اولین گزینه منوی كركره ای Font می باشد به كمك این گزینه می توانید نوعFont خود را تعیین نمایید .

منوی بعدی تعیین می نماید كهFont كه ما انتخاب كردیم به صورتBold باشد یعنی تو پر و محكم یا به صورتItalic باشد كه منظورمان همان اریب می باشد .

قسمت بعدی گزینهFont size می باشد كه تعیین كننده اندازه نوشته ها می باشد . كه از شماره 6– 72 وجود دارد البته اگر اندازه دلخواه شما در این اعداد یافت نشد می توانید خودعدد دلخواه را در جعبه بالا بنویسید .

در منوی كركره ای بعدی شما میزان و نوع نوشته خود را تعیین می نمایید . به این صورت كه حالات مختلف در این قسمت برای نرمی نوشته وجود دارد كه هر كدام با اندكی تفاوت در مجموعه یك هدف را دنبال می كنند. بعد از این منو سه گزینه وجود دارد برای راست چین , چپ چین و وسط چین كردن حروف در تصاویر است كه به ترتیب از چپ , چپ چین , وسط چین , راست چین قرار دارد .


Color text :

به كمك این قسمت می توانید رنگ نوشته خود را تغییر دهید .

Warp text

به كمك این پنجره می توان به نوشته فرم هایی داد . كه اشكال و حالات مختلف فرم ها را در خواهیم دید. برای انتخاب حالات مختلف به منوی كركره ایStyle مراجعه نمایید .

Arc

به كمك این گزینه می توانید قوس و كمان را به نوشته خود بدهید زمانی كه این گزینه را انتخاب می نمایید پارامترهای زیر فعال می گردد این پارامترها در تمام حالات مختلف یكی می باشد در زیر آنها را توضیح خواهم داد .


Horizontal وVertical 

به كمك این دو كلید رادیویی می توانید تعیین نمایید كه قوس به كدام جهت باشد به جهت افق یا عمود .

Bend

این پارامتر میزان خمیدگی و خم شدن نوشته را تعیین می نماید .

Horizontal Distortion 

به كمك این گزینه می توانید (( راستای محور افق شی را لاغر و یا چاق كنید و فرم پرسپكتیو به آن بدهید .

Vertical Distortion

به كمك این گزینه می توانید در راستای محور عمود شی را لاغر و یا چاق نمایید .

با باز كردن منویStyle می توانید حالات دیگر را مشاهده كنید البته در جلوی هر یك از حالات یك شكل كه نماینده و نشان دهنده نوع فعالیت آن فرمان است قرار دارد و می توانید شما یك پیش نمایش از آن حالت را ببینید .

گزینه آخر درOption Bar گزینهPraaghraph و Caracter می باشد كه به كمك این دو پانل می توانید میزان فاصله بین حروف میزان فاصله بین كلمات اندازهFont نوع زبان میزان نرمیFont رنگ پاراگراف گرفتن چپ چین راست چین وسط چین كردن و غیره… و به طور كلی تمام فعالیت هایی كه تا حال برای نوشتن در محیط نرم افزار آموختید در اینجا گردآوری شده است .

زمانی كه تمام تغییرات و تنظیمات را اعمال كردید به كمكCommit  آن را می توانید ثابت نمایید و به كمكDiscard تنظیمات را رد نمایید .

با راست كلیك كردن بر روی ابزارType چند ابزار دیگر نمایان می شود كه به شرح زیر است .

Vertical Type

به وسیله این گزینه شما می توانید به صورت عمود بنویسید كه پارامترهای آن به همان صورت Horizontal  Type می باشد .

Horizontal Type mask 

به وسیله این گزینه شما می توانید از یك رنگ به عنوان ماسك برای نوشته خود استفاده نمایید كه به صورت پیش فرض قرمز می باشد یعنی نوشته شما در پیرامون خود رنگی را دارا می باشد و قسمت نوشته شده فاقد رنگ می باشد .


Vertical Type mask  :

این ابزار نیز مانند ابزار بالا عمل می كند با این تفاوت كه در مسیر عمودی می نویسد

برای تغییر رنگ ماسك مورد نظر به قسمتEdit in standard mode مراجعه می كنیم با دو بار كلیك كردن بر روی این قسمت یك پنجره با نامQuike maskباز می شود كه تعیین كننده میزان غلظت رنگ نوع رنگ و نیز مدل ماسك است دو نوع مدل در اینجا وجود دارد .


1)maked Areas :

به كمك این گزینه از ماسكی استفاده می شود كه دارای رنگ پیرامون باشد .


2) Selected Areas  :

به كمك این گزینه دور نوشته ما یك كادر انتخابی ایجاد می شود

 تا اینجا آموختید كه چگونه در محیط نرم افزار فتوشاپ بنویسید و جلوهایی نیز به نوشته های خود

بدهید فقط یك مطلب می ماند كه برای عوض كردن فونت خود در نرم افزار به صورت سریع چه

باید كرد . بعد از نوشتن و تایید كردن نوشته خود بر روی منوی كركرهFont داخلBox  name یك بار كلیك كنید و سپس دكمه میانی موس خود را بچرخانید خواهید دید كه نوشته های شما به سرعت عوض می شوند .

بعد از گزینهType در جعبه ابزار نوبت به گزینهPen می رسد كه برای كشیدن خطوط آزاد و منحنی در تصویر است این گزینه بسیار برای كشیدن تصاویر و رنگ كردن یك نقطه بسیار كارامد می باشد .

با انتخاب این گزینهPonter  ماوس شكلش تغییر می كند . شما در هر جای تصویر كه كلیك كنید یك نقطه ایجاد می شود . البته برای به نتیجه رسید بیش از دو نقطه در صحنه لازم می باشد با پیوند این نقاط یك سطح ایجاد می شود كه دارای رنگ انتخابی است برای كشید خطوط منحنی باید كمی در صحنه درگ نمود یعنی بعد از كلیك دكمه ماوس را رها سازید و ماوس را حركت دهید در این زمان دو دسته نمایان می شود كه برای ویرایش زاویه منحنی هایی می باشد كه در آینده تكمیل خواهد شد زمانی كه بر این گزینه در جعبه ابزار كلیك می كنید پارامترهایی درOption Bar ظاهر می شوند كه كم كم با آن آشنا خواهیم شد .


Snape layers :

به وسیله این گزینه یك تصویر می توانید بسازید كه دارای رنگ در محدوده انتخابی باشد . مثلا" می توانید یكStyle برای آن انتخاب نمایید یا یك رنگ یا یكPattern.


Path :

به كمك این گزینه می توانید یك مسیر تعیین نمایید .


Pentool  وFreeForm

به كمك این دو گزینه می توانید از فرم های آزاد یا منحنی های دارای اهرم برای فعالیت خود استفاده نمایید و همچنین در سمت راست این دو گزینه اشكال مختلف را می توانید انتخاب نمایید .


Custom Snape :

به كمك این گزینه می توانید از اشكال از پیش فرض نرم افزار استفاده نمایید زمانی كه این گزینه فعال باشد با رفتن بر روی منوی Snape می توانید شكل مورد نظر خود را تعیین نمایید .

وقتی بر روی ابزارPen در جعبه ابزار راست كلیك می كنید چند ابزار دیگر ظاهر می شود كه در زیر آنها را توضیح خواهم داد :


FreeFrom Pentool :

به كمك این ابزار می توان به صورت آزاد یك سطح را ایجاد نمود .


Add Anchor Point :

به كمك این ابزار می توان یك نقطه به یك منحنی یا خط اضافه نمود نقاط برای ویرایش شكل سطح ایجاد شده می باشند .


Delete Anchor Point :

به كمك این گزینه  می توان نقاط بر روی خطوط یا منحنی ها را حذف نمود .


Convert Point tool :

به كمك این ابزارمی توان نقاط را تبدیل نمود به این صورت كه یك نقطه را به صورت( Sharp )  تیز نماییم یا برای یك نقطه دسته هایی را بگذاریم تا یك منحنی را داشته باشیم .

در این قسمت با دو ابزار خیلی خیلی مهم آشنا شدید این دو ابزار از ابزارهای كلید در گرافیك و مخصوصا" گرافیك كامپیوتری می باشند در قسمت بعدی معقوله جعبه ابزار را به پایان خواهیم برد . 

مطالب جالب و خواندني

خواهران دو قلوی بهم چسبیده امریکایی

مصاحبه هایی که به دلیل سوتی هرگز پخش نشد

فایده گاو بودن

سوتی های خنده دار

وقتی یک نوشابه میخورید چه اتفاقی میافتد ؟

تولد و مرگ تایتانیک

پر هزینه ترین حوادث

معروفترین مردان هالیودی با مادرانشان

دور دنیا در ساعت 6 صبح

بزرگترینهای دنیا

زندگی نامه دیوید کاپر فیلد

روش عجیب حمل اجر

درخشش نوجوان ایرانی در برنامه استعدادهای انگلیس

جنگ برای بوس

جدیدترین تبلیغ از ماشین هندا

دانلود چند فیلم فارسی

گفتگوهای کودکان با خدا

تاریخچه چلو کباب

معانی .. عمه خاله ..دایی.. عمو

 صفحه اصلی

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 22:54  توسط احمد  | 

 

در درس قبلی با تعداد زیادی از ابزار موجود درTool Box آشنا شدید در این قسمت نیز با تعداد دیگر از ابزار آشنا خواهید شد .

Eraser

این گزینه یك پاكن را در اختیار شما قرار می دهد و. زمانی كه این گزینه را فعال می كنید درOption Bar پارامترهایی ظاهر می شود كه در زیر آنها را توضیح خواهیم داد البته زمانی كه یك قسمت را پاك می كنید رنگ پس زمینه نمایان می شود . یعنی رنگی كه برای پس زمینه یا همان (Back ground ) تعیین می نماییدBrush  :

در این قسمت سر قلم پاكن خود را انتخاب می نمایید .mode :

در این منوی كركره ای نوع مدل و مد پاكن را تعیین می كنید كه به صورتBrush یعنی قلم باشد یاpenccel یعنی مدادی باشد وBlock به صورت انسداد دار باشد .

Opacity

به كمك این فیلد عددی می توانید میزان غلظت پاك كردن را تعیین نمایید .Flow :

میزان توالی پاك كردن پاك كن یا اشكال قرار گرفته در كنار هم باشد . هر چه میزانFlow بیشتر باشد تعداد قرار گیری سر قلم ها در كنار هم بیشتر می شود و فاصله آنها كم می شود .Erase to History :

اگر این گزینه را فعال نمایید از پاكن می توانید به عنوان برگرداننده عملیات تا حالا انجام دادید استفاده نمایید یعنی با رفتن بر روی قسمت های پاك شده توسط پاكن آنها را برگردانید.

با راست كلیك كردن بر روی گزینهEraser دو گزینه دیگر نیز ظاهر می شوند. كه در زیر آنها را توضیح خواهیم داد.

Back ground Eraser tool

به كمك این ابزار می توانید تمام یك قسمت را پاك نمایید حتی رنگ پس زمینه و تصویر را به صورتTransparent نمایید یعنی آن را داراینمایی نمایید

magic Eraser tool

به كمك این گزینه می توانید یك قسمت كه از نظر طیف رنگی در یك محدود از نظر درصد باشند را پاك نمایید . البتهOption Bar این گزینه مانند گزینهmagic wand می باشد كه توضیح داده شده است .

Gradient tool

این ابزار از مهم ترین ابزارهای موجود در نرم افزار می باشد به كمك این ابزار می توانید یك تخته رنگ رنگ كه كتشكل از طیف ها مختلف رنگی است داشته باشید كه به صورت نرم و آرام در یكدیگر آمیخته شده است . در واقع این ابزار به خاطر در آمیخته كردن رنگ ها به صورت نرم و در طیف های گوناگون محبوبیت پیدا كرده است . با فعال كردن این گزینه در قسمتOption Bar پارامترهایی ظاهر می شوند . كه در زیر مفصل به آنها خواهیم پرداخت .

Oradinet Editor

این گزینه همانطور كه از نامش پیداست برای ویرایش رنگها و مدل  های مختلف می باشد در قسمتPresent مدل ها و رنگ هایی از قبل به صورت پیش فرض وجود دارد . Gradinet type : در این قسمت می توانید دونوع( Noise ) پر از اختلال و شلوغ یا

( Solid ) به صورت یك پارچه و نرم باشد.Smoothness :

در این قسمت می توانید میزان نرمی رنگ خود را تعین نمایید در زیر همین گزینه قسمتی وجود دارد برای انتخاب رنگ ها و همچنین اضافه نمودن كلیدهای ریگی بر روی جریان طیف رنگی .

با كلیك كردن بر روی طیف رنگی یك كلید دیگر ایجاد می شود كه با دو بار كلیك كردن پشت هم بر روی آن كلید پنجرهcolor Picker باز می شود و می توانید رنگ مورد نظر خود را انتخاب نمایید .

زمانی بر روی یك كلید رنگی كلیك می كنید در قسمتStops چند گزینه فعال می گردد كه كلیدهای بالای برای دو گزینه اول و كلیدهای پایینی برای دو گزینه دوم می باشند .

بعد از گزینهGradient Editor به پنج گزینه برای تعیین كردن مدل و نوع رنگ دهی می رسیم . كه در زیر آنها را توضیح خواهم داد .

Liner Gradient :

به كمك این گزینه می توانید به صورت خطی رنگ خود را در صحنه پخش نمایید .

Radial Gradient

به كمك این فرمان می توانید یك طیف رنگی دایره وارد داشته باشید یعنی رنگ اول از مركز و رنگ دوم رو به خارج می رود .

Angle Gradient

به كمك این گزینه یك طیف رنگی گوشه دار و تیز را خواهید داشت .

Reflected Gradient

به كمك این گزینه می توانید طیف رنگی را داشته باشید كه فرم بازتاب نور یا رفلكت را دارا می باشد. یعنی یك رنگ در وسط رنگ دیگر در دو طرف رنگ اول می باشد.

Diamond Gradient

به كمك این گزینه می توانید طیف رنگی به شكل الماس داشته باشید .

گزینه بعد درOption Bar منوی كركره ایOpacity وmode می باشد كه در رابطه با دروس قبل توضیحات سطحی داده شده است .

ابزار بعد در نوار ابزار گزینهPaint Bucket می باشد این ابزار یك سطل رنگ می باشد كه به صورت Pattern باشد كه در دروس قبل توضیح داده شد یا به صورتFore ground باشد كه به صورت یك تكه مناطق تقریبا" از نظر طیف رنگی یكی باشند را رنگ می كند .Tolerance :

در این قسمت میزان درصد رنگ شدن طیف های رنگی را تنظیم می كنید .

ابزار بعدی در جعبه ابزار گزینهBlur می باشد به كمك این ابزار می توانید یك قسمت را محو نمایید . به كمك فیلد عددیStrength می توانید قدرت محو كردن را زیاد یا كم نمایید .

با راست كلیك كردن بر روی همین گزینه دو گزینه دیگر نیز ظاهر می شوند كه در زیر با ‌آنها آشنا خواهیم شد.

Sharpen tool  :

به كمك این ابزار می توانید یك قسمت محو را تیز وsharp نمایید و از آن حالت محو یا (Blur ) در بیاورید . این گزینه نیزOption Bar مثل گزینهBlur می باشد .

Smudge

به وسیله این ابزار می توان یك قسمت از تصویر را گرفته و آن را كشید پارامترهای موجود درOption Bar نیز در این گزینه تغییر نكرده است .

ابزار بعدی در جعبه ابزار گزینهDodge می باشد به كمك این گزینه می توان یك قسمت از تصویر را روشن نمود یعنی با رفتن بر روی قسمت مورد نظر و كلیك كردن آن قسمت از نظر روشنایی روشن تر می شود . با راست كلیك كردن بر روی این ابزار چند ابزار دیگر نیز ظاهر می شود. كه به ترتیب زیر می باشد .

Burn tool

این ابزار تصویر را به خلافDodge تیز می سازد یعنی دارای كنتراست می كند به كمك پارامتر Exposure میزان شدت عملكرد ابزار را تعیین می نمایید .

Sponge

به كمك این ابزار می توان دو حالت ایجاد نمود 1 ) شی را از رنگ فاقد كنیم 2) شی را از رنگ اشباع كنیم . این دو حالت را می توان از منوی كركره ایmode تعیین نموده و همچنین به كمك پارامترFlow جریان و تعداد قرار گیری سر قلم ها در كنار هم نیز تعیین می شود.

تا اینجا با اكثر ابزارها آشنا شدید در جلسات بعدی با بقیه ابزار آشنا خواهید شد .

مطالب جالب و خواندني

خواهران دو قلوی بهم چسبیده امریکایی

مصاحبه هایی که به دلیل سوتی هرگز پخش نشد

فایده گاو بودن

سوتی های خنده دار

وقتی یک نوشابه میخورید چه اتفاقی میافتد ؟

تولد و مرگ تایتانیک

پر هزینه ترین حوادث

معروفترین مردان هالیودی با مادرانشان

دور دنیا در ساعت 6 صبح

بزرگترینهای دنیا

زندگی نامه دیوید کاپر فیلد

روش عجیب حمل اجر

درخشش نوجوان ایرانی در برنامه استعدادهای انگلیس

جنگ برای بوس

جدیدترین تبلیغ از ماشین هندا

دانلود چند فیلم فارسی

گفتگوهای کودکان با خدا

تاریخچه چلو کباب

معانی .. عمه خاله ..دایی.. عمو

 صفحه اصلی

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 22:53  توسط احمد  | 

 

آموزش نوار ابزار

در درس قبل شما با تعدادی از ابزارهای كلیدی و مهم آشنا شدید به علت این كه ابزارها كه در درس قبل توضیح داده شد بسیار مهم و كلیدی بودند در یك جلسه به صورت جامع به آنها پرداختیم در این قسمت تعداد بیشتری از ابزار جعبه ابزار آشنا خواهید شد .

magic wand

این ابزار نیز جز دسته ابزارهای انتخاب می باشد . اما با این تفاوت كه به كمك این گزینه می توان یك قسمت كه از نظر طیف رنگ تقریبا" بر اساس درصد داده شده یكی می باشند را انتخاب نمود ( البته درصد داده شده در انتخاب تاثیر اصلی را دارد ) هر چه این درصد بالاتر باشد محدوده منتخب بزرگتر و رنگهای بیشتری را انتخاب می كند.

در این ابزار مانند ابزارهای دیگر پارامترهایی وجود دارد كه با انتخاب این ابزار در نوارoption ظاهر می شود تمامی گزینه در سایر ابزارهای انتخاب كه در درس قبل توضیح داده شد ه است گفته شد ولی یك گزینه در این قسمت مهم می باشد كه در درس قبل گفتیم ولی فكر می كنم گفتن آن خالی از لطف نباشد.

Tolerance : به كمك این فیلد عددی شما می توانید میزان درصد انتخابی طیف رنگی را تعیین نمایید .

Crop

ابزار بعد ابزارCrop می باشد این ابزار برای برش دادن یك قسمت تصویر البته به صورت مربع و محدود كردن تصویر به یك قاب به اندازه دلخواه است یعنی شما می توانید به صورت دلخواه یك قاب با اندازه دستی ایجاد نمایید . زمانی كه این گزینه را فعال می نمایید

چندین گزینه در نوارOption ظاهر می شودكه در زیر آنها را توضیح خواهیم داد.


Shield:

این گروه وظیفه سایه روشن نشان دادن صحنه را به عهده دارد به این صورت كه زمانی كه شما یك قسمت را انتخاب می كنید دور محدوده انتخابی را سایه تیره ای فرا می گیرد با غیر فعال كردن این گزینه این سایه از بین می رود و فقط كادر دوری باقی می ماند لابته این قسمت دو گزینه دیگر دارد كه در زیر آنها را توضیح خواهم داد .


Color :

در این قسمت رنگ سایه دور محدوده انتخابی را تعیین می نمایید .


Opacity :

در این فیلد عددی میزان غلظت رنگ پیرامون محدوده انتخابی را تعیین می نمایید .


Perspective:

به كمك این گزینه شما می توانید یك كادر دارای پرسپكتیو داشته باشید .

البته این گزینه های بالا فقط زمان انتخاب و ایجاد كرد نمایان می شوند و گزینه های دیگر نیز برای این ابزار وجود دارد كه در زمان فعال بودن ابزار فقط نمایان می شوند كه در زیر آنها را توضیح خواهم داد .


Width :

در این قسمت شما می توانید میزان درصد باز شدن كادر البته در ضلع عرضی را تعیین نمایید .


Heilnt :

در این قسمت شما می توانید میزان درصد باز شدن كادر لابته در ضلع طولی را تعیین نمایید .


Resolution:

در این فیلد عددی شما می توانید میزان كیفیت كادر را تعیین نمایید و همچنین در منوی كركره ای بقل آن نوع واحد اندازه گیری قرار دارد .


Front Image :

این گزینه كادر و كیفیت صحنه جاری را برای ابزار انتخابی تعیین می نمایید و گزینه بقلی آن تنظیمات را پاك می نماید .

Slice

به كمك این ابزار می توانید تصویر را برش و به واحدهای مختلف تقسیم كنید با فعال كردن این ابزار پارامترهای درOption Bar ظاهر می شود كه مربوط به نوع ثابت كردن و نوع اندازه محل برش می باشند اگر بر روی همین گزینه راست كلیك كنید یك گزینه دیگر نیز ظاهر خواهد شد به نامSlice Select tool كه به كمك این ابزار می توان مناطق برش داده شد ه را ویرایش كنید یعنی تغییر اندازه داده و یا مكان آن را تغییر دهید .

Healine

به كمك این ابزار می توانید یك قسمت را روی قسمت دیگر     كنید با گرفتن كلیدAlt وكلید نمودن در قسمت مورد نظر آن قسمت را ترمیم و شفا می بخشید با زدن این گزینه در قسمتOption Bar پارامترهایی ظاهر می شود كه در زیر آنها را توضیح خواهم داد .


Brush :

در این قسمت می توانید اندازه قلم ونوع محوی و شكل آن را تغییر دهید .


mode :

در این قسمت  می توانید مد مورد نظر را تغییر دهید كه به صورت پیش فرض بر رویNormal است . در مورد مد مفصل صحبت می كنیم .

Source

در این قسمت دو گزینه وجود دارد 1 )Sample این از نمونه گرفته شد كه توسط كلیدAlt گرفتید استفاده می كندPattern این گزینه ازPattern ها استفاده می كندPattern ها تصاویر( texture ) هایی هستند كه می توان آنها را برای تصویر استفاده نمود و می توان به

عنوان سر قلم نیز از آنها استفاده كرد.

Brush

به كمك این گزینه یك قلم در دست شما می باشد كه به كمك آن می توانید در صحنه خطوط را بكشید زماین كه این گزینه را می زنید درOption Bar پارامترهایی ظاهر می شود كه با همه آنها آشنا خواهید شد :


Brush :

در این قسمت سر قلم مورد نظر را می توانید تعیین نمایید .


mode :

این قسمت توضیح داده می شود .

opacity

به كمك این فیلد عددی می توانید میزان غلظت خطی را كه می كشید را تنظیم كنید .

Flow

به كمك این پارامتر می توانید توالی دایره قرار گرفته در یك خط را زیاد و یا كم كنید.

با راست كلیك كردن بر روی گزینهBrush یك ابزار دیگر نیز مشاهده می شود . این ابزار كهPencil یا مداد نام دارد برای كشیدن خطوط مداد نرم می باشد. پارامترهای آن مانند پارامترهای گزینه قبل می باشد .

ابزار بعد ابزارStamp می باشد این ابزار همان گونه كه از نامش پیداست برای مهر كوبی تصویر می باشد . در این ابزار نیز در قسمتOption Bar تغییر حاصل نشده و در قبل به آنها پرداخته شده است از این ابزار برای رتوش كردن و نمونه برداری استفاده می شود با گرفتن كلیدAlt و كلیك كردن در صحنه نمونه برداشته خواهد شد . و هر جا كلیك كنید نمونه پیاده می شود .

با راست كلیك كردن بر رویStamp یك گزینه دیگر به نامPattern stamp tool آشكار می شود اینStamp ازPattern ها برای نمونه استفاده می شود . در قبل در رابطه باPattern  ها توضیح داده شد .

History Brush

به كمك این ابزار می توانید تاریخچه یك تصویر در صحنه را دوباره زنده نمایید یعنی شما به كمك یك ابزار بر روی عكس تغییراتی را اعمال نمودید ولی نمی خواهید تمام آن تغییرات را ازبین ببرد آن وقت است كه از این ابزار استفاده می كنیم به كمك این ابزار می توان یك قسمت از عملیات انجام شده را لغو نمود. قسمتOption Bar نیز تغییر پیدا نكرده است

Art History Brush

به كمك این گزینه فعالیت هایHistory Brush را دارید با این تفاوت كه یك سر قلم های خاص را دارا می باشد و تصاویر هنری را خلق می نماید .

در قسمت Option Bar تغییراتی حاصل شده است كه به تغییرات آن خواهیم پرداخت .


Style :

در این قسمت شما می توانید نوع سر قلم را تغییر دهید و مدل آن را تغییر دهید .


Area :

به كمك این فیلد عددی می توانید فضایی كه می خواهید را ویرایش كنید بزرگ و كوچك كنید .

در قسمت بعد با ابزارهای بیشتر آشنا خواهید شد .

 

مطالب جالب و خواندني

خواهران دو قلوی بهم چسبیده امریکایی

مصاحبه هایی که به دلیل سوتی هرگز پخش نشد

فایده گاو بودن

سوتی های خنده دار

وقتی یک نوشابه میخورید چه اتفاقی میافتد ؟

تولد و مرگ تایتانیک

پر هزینه ترین حوادث

معروفترین مردان هالیودی با مادرانشان

دور دنیا در ساعت 6 صبح

بزرگترینهای دنیا

زندگی نامه دیوید کاپر فیلد

روش عجیب حمل اجر

درخشش نوجوان ایرانی در برنامه استعدادهای انگلیس

جنگ برای بوس

جدیدترین تبلیغ از ماشین هندا

دانلود چند فیلم فارسی

گفتگوهای کودکان با خدا

تاریخچه چلو کباب

معانی .. عمه خاله ..دایی.. عمو

 صفحه اصلی

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 22:52  توسط احمد  | 

آموزش فتوشاپ شماره 4

آشنایی و کاربا ابزار Tool box

تا حالا شما با ایجاد کردن یک صحنه جدید باز کردن و چاپ کردن یک عکس لغو کردن عملیات هاCopy برداری و غیره....... به صورت کامل آشنا شدید در این قسمت شما را با ابزار ویرایش یک صحنه آشنا خواهم کرد به طور کلی ابزارها در نوار ابزاری که معروف بهTool box می باشد وجود دارد. اگر شما فتوشاپ را باز نمایید این نوار ابزار را در سمت چپ مانیتور مشاهده خواهید کرد . در کل از مهمترین قسمت های موجود در نرم افزار می توان به این قسمت اشاره نمود که ابزارهای آن به شرح زیراست:

1)Rectangular marguee  :

این ابزار اولین ابزار داخلTool boxمی باشد به کمک این گزینه می توانید یک ناحیه از تصویر یا تمامی تصویر جاری در نرم افزار انتخاب نمایید. البته این گزینه یک ناحیه انتخابی مربع یا   مربع مستطیل را دراختیار ما می گذارد زمانی که یک ابزار را از نوارابزار انتخاب   می کنید در قسمتOption bor پارامترهای ظاهر می شوند. این پارامترها برای بهترتنظیم  نمودن آن ابزار می باشد د رواقع قابلیت هایی را در رابطه با آن ابزار در اختیار ما قرار میدهد. البته در رابطه باOption bar در دروس توضیح داده شده است زمانی کهRectangular marguee را انتخاب  می نمایید درOption bar پارامترهای ظاهر می شوند که تک به تک آنها را توضیح خواهم داد.

اولین قسمت جایی است که شما نوع انتخاب خود را تعیین خواهید نمود که به صورت پیش فرض برروی گزینه اول قراردارد دراین قسمت چهار نوع حالت مختلف وجود دارد. که به شرح زیرمی باشد:

Newseleotion

به کمک این گزینه که به صورت پیش فرض نیز فعال است  می توان یک ناحیه را برای انتخاب تعیین نمود البته با این تفاوت که زمانی که یک قسمت را انتخاب می نمایید دوباره جای دیگری می خواهید انتخاب نمایید قسمت قبلی از بین میرود در ضمن به وسیله این گزینه شما می توانید ناحیه منتخب را حرکت دهید و به جای مورد نظر خود منتقل نمایید.به این صورت که با رفتنPointer ماوس برروی قسمت منتخب شکل Pointer عوض می شود واین نشان دهنده آن است که شما می توانید آن قسمت را حرکت دهید.

Add to selection:

به کمک این گزینه می توانید به ناحیه منتخب قسمت های دیگر نیز اضافه نمایید و دیگر با انتخاب نمودن دوم انتخاب اول از بین نمی رود. و همچنین در این گزینه و سه گزینه بعدی امکان حرکت دادن قسمت منتخب وجود ندارد.


Subfract from selemtion :

به کمک این گزینه می توانید ازقسمت منتخب به صورت دلخواه کم نمود یعنی زمانی که شما یک قسمت را انتخاب می نمایید اگر بیشتر از ناحیه مورد نظر انتخاب نمودید به کمک این گزینه می توانید آن قسمت را کم نمایید . مانند گزینه دوم این گزینه نیز امکان حرکت دادن ندارد.


Intersect with selection :

به وسیله این گزینه می توان ناحیه انتخابی به داخل یک ناحیه دیگر محدود نمود به این صورت که زمانی که شما یک قسمت را انتخاب نمودید به کمک این گزینه می توانید آن را در کادری که می کشید محدود نمایید.


Feathder :

به وسیله این فیلد عددی شما می توانید ناحیه انتخابی را نرم نمایید یعنی میزان حد فاصل قسمت انتخابی و قسمت ها غیر منتخب را ازنظر تعداد پیکسل زیاد نمایید و ناحیه منتخب نرمی را دردست داشته باشید.


Style :

دراین قسمت می توانید نوع وشیوه انتخاب را تعیین نمایید . این قسمت

 دارای منوی کرکره ای می باشد که این منو سه گزینه را به شرح زیر در اختیار دارد:


Normal :

به کمک این گزینه که به صورت پیش فرض می باشد به صورت آزادانه شما می توانید انتخاب داشته باشید.


Fixed aspect ratio :

به کمک این گزینه شما می توانید میزان نسبت ضلع های کادر انتخابی را تعیین نمایید که در حالت پیش فرض به صورت یک به یک     می باشد یعنی کادر مربعی را ایجاد می نماید.

با تغییردادن عددهای درون دو فیلد عددیWidth وHeight می توانید تنظیمات را مشخص نمایید

البته خاطرنشان کنم در این قسمت انتخاب به صورت آزادانه قابل انجام است یعنی اندازه معیین برای کادر انتخابی تعیین نشده است.


Fixed size :

به کمک این گزینه می توانید اندازه کادر انتخابی را محدود نماید و دیگر کادر انتخابی را به طور آزادانه نمی توانید حرکت دهید. در اینجا دو فیلد عددیHeight , width وجود دارد که می توان اندازه را به آن داد و کادر مورد نیازرا مشاهده نمود. دراین جا تمام فرمان های و کلیدهای مرتبط با گزینهrectargular Marguee آموختید و فقط یک نکته باقی ماند که با نگه داشتن کلیدShift برروی کی برد می توانید یک کادر مربع را به صورت سریع دردست رس داشته باشید البته با راست کلیک کردن برروی همین گزینه زیر مجموعه باز میشود که درزیر به توضیح آنها خواهم پرداخت :

اولین گزینه همان گزینه می باشد که توضیح دادیم دومین گزینه Elliptical marguee tool می باشد این گزینه یک کادر انتخابی به صورت دایره و بیضی دراختیار ما قرار میدهد این گزینه هم دارای تنظیمات گزینه اول می باشد و فقط کادر انتخابی آن به صورت دایره و بیضی می باشد.

Single row marguee:

به کمک این گزینه شما یک کادر انتخابی به قطر یک پیکسل در اختیار دارید و همچنین این کادر انتخابی به صورت افقی می باشد. و قسمتOption bar هم تفاوتی نکرده است .

Single column marguee

این گزینه نیز مانند گزینه بالا یک کادر انتخابی با قطر یک پیکسل را ایجاد می نماید. ولی تفاوت این گزینه با گزینه قبل این است که گزینه قبل به صورت افقی بوده ولی این گزینه ناحیه را به صورت عمودی انتخاب می کند.

گزینه دوم در قسمتTool box ابزارMove می باشد به کمک این ابزار شما می توانید یک لایه یک قسمت یا یک ناحیه انتخابی را حرکت دهید این گزینه کلید میانبرش معادلV از روی کی برد می باشد. این گزینه نیز در قسمتOption bar دارای پارامترهای می باشد که در زیر به آنها خواهم پرداخت البته این دو گزینه به صورت پیش فرض فعال نمی باشند.


Auto select leyer :

به کمک این گزینه می توانید لایه های را به صورت دستی در صحنه انتخاب وحرکت دهید یعنی نیاز نیست که به پنجرهLeyers مراجعه نمایید و لایه را انتخاب نمایید با رفتنPointer ماوس برروی لایه مورد نظرو درگ کردن در صفحه آن لایه انتخاب وحرکت می کند.


Show bounding box :

با فعال نمودن این گزینه د رناحیه مورد نظر یک کادرfree transform ایجاد می شود یعنی می توانید آن را به صورت آزاد تغییر اندازه و شکل دهید البته در رابطه باFreetrans form در قسمت قبل به صورت کامل وجامع توضیح داده شده است.

سومین ابزار موجود در جعبه ابزار گزینهLasso می باشد گزینهLasso یا کمند می تواند به صورت آزادانه یک ناحیه را انتخاب نماید. این گزینه نیز مانندRectangular marguee داری همانOptionbar می باشد . و پارامتر ها آنها هم سان است. زمانی که برروی این گزینه راست کلیک نمایید دو گزینه دیگر نیز  ظاهرمی شوند که تمامی آنها از نظرOption bar یکسان می باشند.

Polugonal lasso

به کمک این گزینه می توانید ناحیه انتخابی چند گوش و زاویه داری را داشته باشید.

Magnetic lasso

به وسیله این گزینه می توانید ناحیه انتخابی را براساس نوعی جاذبه داشته باشید به این صورت که نوع جاذبه براساس طیف رنگی می باشد یعنی اگر زمانی شما یک قسمت که دارای طیف رنگی قرمزتا نارنجی است این قسمت به صورت یک ناحیه کامل انتخاب خواهد شد.

تا اینجا به طور کاملا کامل  با این سه ابزار کلیدی آشنا شدید در درس بعدی با تعداد زیادی از ابزار آشنا خواهید شد برای راحت تر بودن در مسیرآموزش ها دروس قبل را به طور کامل بخوانید تا درس بعد با حجم زیادی از مطالب روبرو نشوید.

ادامه دارد .......

با درج نظر خود در بهتر شدن مطالب سهيم باشيد

مطالب جالب و خواندني

خواهران دو قلوی بهم چسبیده امریکایی

مصاحبه هایی که به دلیل سوتی هرگز پخش نشد

فایده گاو بودن

سوتی های خنده دار

وقتی یک نوشابه میخورید چه اتفاقی میافتد ؟

تولد و مرگ تایتانیک

پر هزینه ترین حوادث

معروفترین مردان هالیودی با مادرانشان

دور دنیا در ساعت 6 صبح

بزرگترینهای دنیا

زندگی نامه دیوید کاپر فیلد

روش عجیب حمل اجر

درخشش نوجوان ایرانی در برنامه استعدادهای انگلیس

جنگ برای بوس

جدیدترین تبلیغ از ماشین هندا

دانلود چند فیلم فارسی

گفتگوهای کودکان با خدا

تاریخچه چلو کباب

معانی .. عمه خاله ..دایی.. عمو

 صفحه اصلی

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 22:51  توسط احمد  | 

آموزش نرم افزار فتوشاپ 3

منوی Edite :

این منوی همانگونه که از نامش معلوم است مربوط به ویرایش می باشد البته فرمان های

 داخل این منو کمی خسته کننده می باشد ولی جزء اصلی کار است و نمی شود آن را

فاکتور گرفت.

اولین فرمان داخل این منو فرمانUndo می باشد که این فرمان آخرین

عملیات انجام شده توسط شما در نرم افزار لغو می کند و معادل کلیدهای

میانبر Ctrl+z می باشد. البته این فرمان تا یک مرحله از عملیات را لغو می سازد .


Step for ward :

به کمک این فرمان فرمان های لغو شده توسط فرمانStep back ward برگردانده

 می شود

  که معادل کلیدهای میانبرSnift +ctrl+z می باشد .


Step back ward :

به کمک این گزینه می توان به تعداد معینی از عملیات را لغو نمود. کلید میانبراین فرمان

 معادل Alt+ctrl+zمی باشد.


Fade brush tool :

به کمک این گزینه می توانید بعد از استفاده از ابزارBrush آن خط را از نظر میزان

غلظت ونیز نوع مد آن تغییر دهید در آینده با مغولهMode بیشتر آشنا خواهیدشد.


Cut :

به کمک این فرمان می توانید یک قسمت را برش دهید و کلیدهای میانبر آن معادلCtrl+x

می باشد البته این نکته را خاطرنشان کنم که باید حتما قسمتی به کمک ابزار انتخاب که

 در قسمت بعد با آن آشنا خواهید شد انتخاب شده باشد تا قابل بریدن باشد.


Copy :

به کمک این فرمان می توانید یک کپی از قسمت انتخاب شده توسط ابزار انتخاب را داشته

 باشید و کلیدهای میانبر آن معادلCtrl+c می باشد.


Copy merged :

به وسیله این فرمان می توانید از قسمت انتخابی کپی را داشته باشید با این تفاوت که زمانی

 که آن راPaste می نمایید آن کپی به صورت یک لایه جدید ایجاد میشود و برروی همان

 لایه اصلی باقی نمی ماند البته درباره لایه ها دردرس های آینده اطلاعات ارزنده ای را

 دریافت خواهید کرد و با آن آشنا خواهید شد .


Paste :

زمانی که شما از گزینهCopy یاCut یاCopy merged استفاده می نمایید آن قسمت

 انتخابی برروی حافظه موقت ذخیره       می شود برای برگرداندن آن فایل ذخیره شده

برروی حافظه موقت از فرمانPaste استفاده می کنیم که معادل کلیدهای

 میانبرCtrl+vمی باشد.

Paste in fo

به کمک این فرمان قسمت Copy شده راPaste      می کنیم با این تفاوت که قسمت

کپی شده به صورت یک لایه ماسک   می شود و یک لایه ماسک برای ما ایجاد

می کند(این مقوله را همین جا تمام می کنم تا در دروس بعدی مفصل به آن پرداخته شود)


Clear :

به کمک این گزینه قسمت انتخابی را می توانید حذف نمایید.

Check speilng

به کمک این فرمان ما می توانیم از املای درست کلمه خود( البته به زبان انگلیسی ) مطلع

شویم به این صورت که زمانی که کلمه ای را در نرم افزار می نویسیم این فرمان فعال

می شود با زدن این فرمان پنجره ای کوچک باز می شود که در زیر به آن خواهیم پرداخت.


Not in dictionary :

دراین قسمت کلمه ای وجود دارد که شما نوشته اید.


Chageto :

در این قسمت نزدیک ترین کلمه را از حیث حروف به کلمه مورد نظر ما وجود دارد.


Suggestions :

در این قسمت کلماتی که از نظر حروف به کلمه مورد نظر ما نزدیک است وجود دارد.

در قسمت زیر هم معیین شده که چه نوع زبانی به اینDictionary حاکم است ویک

 گزینه با نام Check all leyer وجود دارد که با فعال کردن آن این فرمان برتمامی

لایه ها اعمال می شود.

Find and rep lace text :

به وسیله این فرمان می توان یک کلمه مورد نظر یا یک حرف مورد نظر را با حرف

 یا کلمه دیگر به صورت خودکار تغییرداد.

Fill

به کمک این فرمان می توان به صورت تمام وکلی یک لایه یا صفحه را به یک رنگ

 یا یک شکل در آورد زمانی که این فرمان را    می زنید پنجرهFill باز می شود در

 قسمت اول می توانید انتخاب کنید که از چه حالتی برای کل صفحه استفاده نمایید

می توانید به صورت مشکی کنید یا به صورتBack ground color یا در پس

 زمینه از توالی عکس استفاده نمایید وغیره......

در قسمتBlending می توانید مشخص نمایید که نوع مخلوط کرده لایه انتخابی با

لایه های دیگر به چگونه باشد با انتخاب مد مورد نظر می توانید از این خاصیت استفاده

 نمایید در قسمتOpacity هم       می توانید میزان غلظت رنگ یا تصویری که

می خواهید به صفحه بگذارید تعیین نمایید.

Stroke

به کمک این فرمان می توانید در لایه انتخابی به دور تصویر یا خط کشیده شده  یک خط

 با رنگ و اندازه دلخواه رسم نمایید. قسمتWidth میزان قطر خط می باشد.

 درColor box می توانید نوع رنگ را تعیین نمایید. در قسمتLoction می توانید

 نوع موقعیت خط را تعیین نمایید. که به سه صورتInside که در داخل خط را ترسیم

 می نمایدCenter که از وسط وبه صورت مساوی خط ترسیم شده در دور موضوع

مورد نظر می کشد. و درآخر گزینهOutide که خط را به صورتOutline می کشد

 یعنی دقیقا بعد از تمام شدن موضوع خط را در دور شی می کشد. در قسمت

Blending می توانید نوع مخلوط شدن خط با لایه های دیگر را در قسمتMode

و میزان غلظت خط را به کمک گزینهOpacity تعیین نمایید.


Free transform :

به کمک این فرمان می توانید یک لایه یا یک تصویر انتخابی را به صورت آزادانه تغییر

 مکان دهید یعنی آن را بچرخانید یا آن را تغییر اندازه دهید. یا آن را برعکس نمایید بعد از

اعمال تنظیمات برای ثابت کردن تنظیمات بازدن کلید تائید بالا یا دوبار پشت سرهم

کلیک کردن می توانید تنظیمات را اعمال نمایید برای رد کردن تنظیمات هم از

 گزینه Cancel یا کلید میان برEsc می توانید استفاده نمایید کلیدهای میانبراین

 فرمان نیز معادلCtrl+t می باشد.


Trans form :

در این قسمت شما می توانید هر یک از فعالیت های چرخش تغییر مقیاس ایجاد پرسپکتیو

 کج وکوله کردن تصویر مورد نظر را به صورت جداگانه انجام دهید.

Define brush

به کمک این گزینه می توانید لایه یا تصویر یا قسمت انتخابی از هردوی آنها را به صورت

 یک سر قلم در بیاورید در درس آینده با قلم ها به خوبی آشنا خواهید شد در واقع شما

می توانید یک سر قلم به صورت دلخواه ایجاد نمایید . این قابلیت بسیار قابلیت کارآمدی

   می باشد.


Purge :

به کمک این فرمان می توانید چند گزینه را خالی و تهی نمایید که در زیر تک تک آنها را

 توضیح خواهم داد.


Undo :

یکی از قابلیت فرمانPurge پاک کردن مراحل انجام شده در نرم افزار می باشد به این

 صورت که دیگر امکان بازگشت به آنها به کمک فرمانUndo نیست.


Clip board :

از دیگر قابلیت های این فرمان آن است کهCilp boardرا که همان حافظه موقت سیستم

 می باشد را پاک سازی می نمایید البته این پاک سازی مختص فعالیت های خود نرم افزار  

    می باشد و هیچ ارتباطی با نرم افزار های دیگر که بررویCli pboard فایلی دارند

 ندارند.


Histories :

به کمک این فرمان می توانید تاریخچه یاهمان Histories را پاک نماییدHistories در

 واقع تاریخچه ای ازفعالیت های ما در نرم افزار می باشد که در دروس بعدی با آن به

 طور کامل آشنا خواهید شد.


All :

به کمک این گزینه تمام سه مورد بالا را شما پاک می کنید.


Color settings :

در این قسمت شما می توانید نوع ومیزان بیت ها واطلاعات در تمام ترکیب های رنگی

 تغییر دهید و خاصیت آنها را عوض نمایید البته دراین رابطه در قسمت آنالیز ترکیب های

 رنگی مفصل بحث خواهیم نمود.

Preset manager

در این قسمت شما می توانید نوع قرار گیری انوع سر قلمTexture یا انواع ترکیب های

 رنگی را در پالت های خود تغییر دهید بعضی آنها را به صورت دستی و دلخواه مرتب و

 ردیف نمایید وحتی می توانید آنها را حذف هم نمایید. بر روی هر یک از آنها بروید و

 باکشیدن آنها جای آنها را عوض نمایید و برای رفتن بهنوع ها ی دیگر از منوی

 کرکره ایPreset type استفاده نمایید.


Preferences :

به کمک این قسمت مزیت های این نرم افزار در دست شما است البته این بحث بسیار

 گسترده است ودراین قسمت نمی گنجد و ما آن را به جلسات بعدی موکول خواهیم کرد

 ولی به صورت کلی در رابطه با آن مطالبی را خواهم گفت تا با آن بیشتر آشنا شدید در

 این قسمت می توانید تنظیمات بعضی از ابزارها و پارامترهای مرتبط با نرم افزار را تغییر

 دهید البته این خاصیت در تمام نرم افزارها وجود دارد تا اینجا با منویEdit به طور کامل

 آشنا شدید در جلسه بعد با قسمتTools box یا جعبه ابزار آشنا خواهید شد وخواهید دید

که فرمان های این منو چقدر مهم وکاربردی هستند گرچه کسل کننده هستند.

لینک مستقیم دانلود برنامه فوتو شاپ

ادامه دارد .......

با درج نظر خود در بهتر شدن مطالب سهيم باشيد

مطالب جالب و خواندني

خواهران دو قلوی بهم چسبیده امریکایی

مصاحبه هایی که به دلیل سوتی هرگز پخش نشد

فایده گاو بودن

سوتی های خنده دار

وقتی یک نوشابه میخورید چه اتفاقی میافتد ؟

تولد و مرگ تایتانیک

پر هزینه ترین حوادث

معروفترین مردان هالیودی با مادرانشان

دور دنیا در ساعت 6 صبح

بزرگترینهای دنیا

زندگی نامه دیوید کاپر فیلد

روش عجیب حمل اجر

درخشش نوجوان ایرانی در برنامه استعدادهای انگلیس

جنگ برای بوس

جدیدترین تبلیغ از ماشین هندا

دانلود چند فیلم فارسی

گفتگوهای کودکان با خدا

تاریخچه چلو کباب

معانی .. عمه خاله ..دایی.. عمو

 صفحه اصلی

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 21:56  توسط احمد  | 
آموزش شماره 2 فتوشاپ

در ادامه مطالب قبلی بقیه فرمانهای داخل منوی File را با هم بررسی خواهیم نمود.

File info

به كمك این گزینه می توانید اطلاعاتی را درباره فایل جاری (هم بدهید و هم بگیرید)

درقسمت قبلی ما درباره گزینهSave for web گذرا مطالبی را گفتیم در این قسمت جامع تر و بیشتر به این مقوله خواهیم پرداخت.

Save for web

 گفتیم به كمك این گزینه فایل را می توان برای استفاده بر روی اینترنت استفاده نمود. زمانی كه این گزینه زده شود پنجره بزرگی در صفحه نمایان می شود كه این پنجره شامل چند قسمت از جمله پنجره كاری و قسمت پارامترها می باشد درست راست پنجره كاری شما می توانید به پارامترهای این پنجره دست پیدا كنید كه در زیر هریك از پارامترها را توضیح خواهم داد.

قسمتSettings

 در این قسمت شما چند فیلد عددی و منوهای كركره آی در دست داری أتولین منوی كركره آی تعیین كنفضه نوع فرمت و میزان كیفت تصویر به صورت پیش فرض می باشد كه هر كدام از آنتا مقدار و فرمت خاص تستند و برأی سهول در كار در اختیار ما قرار ضاده شده آست.

قسمت بعدی نیر یكو منوی كركره آی می باشد در این قسمت فقط برأی تامین نوع فرمت      (یا جنس) فآیل می باشد در زیر همین منوی كركره آی منوی دیگری قرار دارد كه بسته به نوع فرمت تعیین شده تنظیماتی را دارا می باشد .

به عنوان مثال برأی فرمتJpeg چهار گزینه به شرح زیر دارا می باشد:


Low :

كم كیفت


Medium :

كیفت متوسط


High :

كیفت خوب


Maximam :

كیفت عالی

البته می توان میزان كیفت را به صورت دستی نیر انجام داد. این كار را می توان به كمك پارامترQuality انجام داد هرچه عدد بیشتر كیفت بهتر هر چه عدد كم كمتر كیفت بدتر.


گزینهBlur :

به كمك این گزینه می توان یكو صحنه را محو نمود.


گزینهMatte :

به كمك این گزینه می توان رنگ پشت زمینه اگر قسمتی از عكس وجود نداشته باشد و پشت زمینه معلوم باشد را تعیین نمود و رنگ آمیزی كرد.

در پایین دو برگهColor table , Imagesize وجود دارد در پنجره اول شما می توانید در فرمتGifیكو پالت رنگ در اختیار داشته باشید . و در قسمت دوم می توانید اندازه تصویر را تغییر دهید زمانی كه اندازه مورد نظر خود را در فیلد عدد وارد نمودید دكمهApply روشن می شود بازدن این دكمه تنظیماتی كه تعیین نمودید اعمال می شود و عكس كوچك یا بزرگ می گردد.

حالا عكس شما آماده می باشد برأی ذخیره سازی و استفاده بر روی اینترنت این پنجره بعد از ذخیره سازی خود به خود بسته خواهد شد.

به منوی فآیل بر می گردیم و از فرمان های باقی مانده گزینهRevert را بررسی می كنیم.

فرمانRevert

به كمك این گزینه شما می توانید برروی عكس خود یا فآیل جاری هر تغییراتی را اعمال نمایید و زمانی كه دیدید این فعالیت ها مورد دلخواه شما نیست بازدن گزینهRevert عكس به صورت اولیه خود بر می گردد.

به كمك این فرمان می توانید تنظیمات صفحه از جمله نوع قطع استفاده شده برأی خروجی گرفت به صورت پیرینت را مشاهده كنید یا تغییر دهید.

Print with priview

به كمك این فرمان شما می توانید یكو پیش نمایش از فآیل پیرینت گرفته شده را ببینید و همچنین تنظیماتی را اعمال نمایید زمانی كه این فرمان را می زنید پنجره آی باز می شود . این پنجره شامل تنظیمات زیر می باشد:


Position :

به كمك این قسمت می توانید موقعیت تصویر خود را برروی برگة تغییر دهید و موقعیت دیگری بر روی كاغذ پیدا كنید اگر تیك كنار عبارت Center image را بردارید می توانید موقعیت عكس را به صورت دستی تغییر دهید بغل فیلد های عددی بالا و چپ یكو منوی كركره آی وجود دارد كه تعیین كنفضه میزان واحد اندازه گیری می باشد.


Scaled print size :

دراین قسمت شما می توانید اندازه تصویر را بزرگ وكوچك كنید سه راه برأی تغییر اندازه تصویر وجود دارد كه در زیرشرح خواهم داد:

-1مسی - به كمك فیلد عددی (Scale) ، به كمك این فیلد می توانید برحسب درصد تصویر موجود را بزرگ و كوچك نمایید.

2-  به كمك دو فیلد عددی(Height) و پهنا (Width) می توانید اندازه تصویر را تغییر دهید.

3-   بالاخره روش سوم به این صورت می باشد كه با فعال كردن گزینهShow bounding box   می توانید چند دستگیره بر دور تصویر خود داشته و با حركت دادن آنتا عكس را بزرگ وكوچك نمایید.

منوهای كركرهای روبروی فیلدهای عددی واحد اندازه گیری می باشد كه بسته به نیاز شما هر كدام را خواستید می توانید انتخاب نمایید.

و در آخر گزینهScale to fit media   به كمك این گزینه می توانید تصویر موجود را به صورت خودكار اندازه برگة خود نمایید.

در قسمتOption شما می توانید تنظیماتی را برأی تصویر ایجاد نمایید. از جمله مارك های را برأی راهنمایی بهتر در صحنه ایجاد نماییم یا عكس را به صورت افقی برعكس نماییم یا عكس را از نظر رنگ برگردانیم ( نگاتیو) یا محدودهCrop را مشخص كنیم یا در امتداد لبه های عكس برأی راهنمایی بهتر بردارهای ترسیم كنیم . در قسمت پایین نیر منوی كركره آی وجود دارد نوع زبان مورد استفاده برأی چاپ گر را تعیین می كند.

فرمانJumpto

به كمك این فرمان می توان نرم افزاری های كه تحت فتوشاپ فعالیت می كنند را راه اندازی نمود از جمله این نرم افزارهاAdobe Image ready  میباشد. به كمك این نرم افزار می توانید تصاویر متحرك را ایجاد نمود و تصاویر متحرك را ویرایش نمایید البته این جمله آی از فعالیت های این نرم افزار قدرتمند می باشد.

و در آخر گزینهExit كه به كمك آن می توان از این نرم افزار خارج شد.

در این قسمت می خواهم شما را باچند فرمت كاربردی كه می توان از فتوشاپ خروجی گرفت و همچنین چند فرمت كه می توان در فتوشاپ استفاده نمود آشنا كنم.

1- Psd pdd : این فرمت ، فرمت خود نرم افزار فتوشاپ می باشد این فرمت تمامی تنظیمات صحنه را كه در فتوشاپ ایجاد نمودید به همان صورت ذخیره سازی می نماید.

2- Bmp : در گرافیك كامپیوتر مشخصه سه حرفی نام فآیل برأی فایلی كه حاوی تصویر گرافیكیMap-Bit شده آست می باشد.

3- Gif : قالب گرافیكی از یكو فآیل كه حاوی تصویرMap-Bit باشد می گویند یكو فرمت از نوع كه بیشتر برأی وب استفاده می شود.

4- JPEG : یكو فرمت از نوعTure color با روش فشرده سازیLossyآست این فرمت از كانال آلفا در تصویر پشتیبانی ندارد.

5-  Epc : یكو نوع فرمت فآیل آست كه بیشتر برأی فایلهای برداری (مانند لوگوها ) استفاده  می شود در عین حال امكان تعبیه تصاویر Bitmap را دارد.

6-Tiff : یكو فرمت از نوعTrue color و غیر فشرده آست.

7- 16Tiff : یكو فرمت هایی كه می توان به داخل فتوشاپ آورد آشنا شدید در آینده با تمام این فرمت ها تحت مثال های به صورت عملی آشنا خواهید شد.

البته این فرمت ها را نیر می توان به داخل س نیز وارد نمود.

ادامه دارد .....

لینک مستقیم دانلود برنامه فوتو شاپ

ادامه دارد .......

با درج نظر خود در بهتر شدن مطالب سهيم باشيد

مطالب جالب و خواندني

خواهران دو قلوی بهم چسبیده امریکایی

مصاحبه هایی که به دلیل سوتی هرگز پخش نشد

فایده گاو بودن

سوتی های خنده دار

وقتی یک نوشابه میخورید چه اتفاقی میافتد ؟

تولد و مرگ تایتانیک

پر هزینه ترین حوادث

معروفترین مردان هالیودی با مادرانشان

دور دنیا در ساعت 6 صبح

بزرگترینهای دنیا

زندگی نامه دیوید کاپر فیلد

روش عجیب حمل اجر

درخشش نوجوان ایرانی در برنامه استعدادهای انگلیس

جنگ برای بوس

جدیدترین تبلیغ از ماشین هندا

دانلود چند فیلم فارسی

گفتگوهای کودکان با خدا

تاریخچه چلو کباب

معانی .. عمه خاله ..دایی.. عمو

 صفحه اصلی

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 21:55  توسط احمد  | 

بي شک يکي از جالبترين و سرگرم کننده ترين برنامه هاي کامپيوتر را ميتوان برنامه فوتو شاپ دانست اين برنامه علاوه که باعث سرگرمي و يک نوع تفريح سالم است ميتواند بصورت يک منبع درامد خوب هم مورد استفاده قرار گيرد بي شک دنياي نشريات و تبليغات گسترش و تنوع خود را مديون نو اوريهاي اين برنامه و صنعت است در اين برنامه ها سعي بر اين شده که دوستداران اين هنر را با اموزشهاي قدم به قدم و مفيد به يادگيري اين برنامه ياري کنيم  ( لينک دانلود برنامه در اخر قسمت اول )

آموزش نرم افزار فتوشاپ قسمت1

نرم افزار فتوشاپ چیست؟

نرم افزار فتوشاپ از دسته نرم افزارهایImaqe Editor می باشد به این معنا كه به كمك این نرم افزار می توان بر روی تصاویر ویرایش نمود و حتی تصاویری در درون این نرم افزار خلق نمود این نرم افزار كه توسط شركتAdobe ساخته شده است به كمك چند نرم افزار دیگر كه تحت همین نرم افزار كار می كنند می توانند برروی فیلم ها نیز ویرایش های را داشته باشند ولی اصل حوزه فعالیت فتوشاپ برروی تصاویر می باشد ما دراین آموزش ها قصد كردیم كه این آموزش ها را در دو سطح مبتدی برای دوستانی كه تا به حال با نرم افزار آشنایی نداشته اند و پیشرفته برای دوستانی كه با نرم افزار كاركرده ولی كامل با آن آشنا نیستن را ارائه نماییم امید است كه بعد از این آموزش ها شما را جزء آن دسته از كاربران حرفه ای این نرم افزار ببینیم و همچنین ما هم به هدف خود كه ترویج علم و مخصوصا علوم كامپیوتر می باشد رسیده باشیم.


نصب برنامه :

این برنامه مانند سایر نرم افزارها دارای مراحلی برای نصب می باشد كه به شرح زیر است:

CD نرم افزار را داخل درایو گذاشته و به داخلCD رفته گزینهSetup را بعد از گذراندن مراحل    ( تعیین محل نصب بر روی دیسك سخت و همچنین مراحل و صفحات بعد) به صفحه       می رسید كه از آن نمی توان گذر نمود چون از شما كد ورود نرم افزار را طلب می كند در اینجا شما به درایوCD رفته و فایل متن (Text) داخلCD نرم افزار را باز نموده و شماره سریال داخل را بلوكه كرده كپی نمایید به داخلSetup برگشته و در قسمتSerial namber ،Paste نمایید و مشخصات فردی خود را نیز وارد نمایید به این ترتیب گزینهNext روشن و فعال میگردد.حالا دكمهNext رازده و منتظر بمانید تا نرم افزار نصب گردد. بعد از نصب برنامه به منویStart رفته و از قسمتPrograms گزینهAdobe Photoshop را زده تا نرم افزار باز شود اینجا محیط نرم افزار فتوشاپ است.

كه متشكل از:

ناحیه كاری

نوار منو

نوار پارامترها

و پانل های مختلف كنترل رنگ ، سایز تصویر، لایه ها، اطلاعات صحنه، تاریخچه و غیره……می باشد.

این نرم افزار نیز مطابق تمامی نرم افزارهای تحت ویندوز دارای منوهای در بالای صفحه     می باشد كه تمامی فرمانها دراین منوها البته بسته به نوع عملكرد شان دسته بندی شده اند اولین منوی كه ما با آن شروع خواهیم كرد و آشنا خواهیم شد منویFile می باشد.

FILE

در این منو فرمانهای ورود خروج و نیز ذخیره سازی موجود می باشد تك تك آنها را توضیح خواهیم داد.


New :

 به كمك این گزینه می توان یك صفحه جدید كاری درصحنه ایجاد نمود و كلید های میان بر این گزینه معادلCtrl+N می باشد . زمانی كه این گزینه را می زنید یك پنجره جدید بازمی شود كه تعیین كننده مشخصات و نوع تنظیمات صحنه ای می باشد كه شما ایجاد خواهید كرد.


Name :

به كمك این گزینه مشخص می شود كه نام صحنه ای كه ایجاد می نمایید چه باشد.

درقسمتImage size تنظیمات مربوط به اندازه صفحه جدید می باشد كه به ترتیب توضیح خواهم داد . قسمتPreset sizes دراین قسمت اندازه های معیین و استاندارد و از پیش تعیین شده و را در اختیار شما قرار می دهد برای سهولت و سرعت و دقت در كار البته این گزینه به صورت پیش فرض به صورت دستی تنظیم شده است یعنی شما به صورت دلخواه می توانید اندازه صحنه جدید را ایجاد نمایید.


Width :

 به كمك این گزینه كه یك فیلد عددی است می توانید عرض وپنهای صفحه تعیین نمایید.


Height :

به كمك این گزینه كه یك فیلد عددی است می توانید طول یك صفحه را تعیین نمایید.


Resolution :

به كمك این گزینه میزان كیفیت و میزان نقاط را تشكیل دهنده یك صفحه را مشخص می كنید در رابطه با این مقوله در آینده مفصل صحبت خواهیم نمود.

درمقابل سه گزینه بالا یك منوی كركره ای وجود دارد كه معیین كننده واحد اندازه گیری     می باشد.


Mode :

 این قسمت یك منوی كركره ای می باشد كه دراین قسمت می توانید تركیب بندی رنگ در صفحه جدید كه می خواهید ایجاد نمایید تعیین كنید. كه مدل ها را در زیر توضیح خواهم داد.

Bitmap

تصویری كه پیكسل ها با عوض كردن مقدار بیت ذخیره شده تغییر می كند  ( یك یعنی روشن صفر یعنی خاموش ، در صفحه نمایش رنگی بیتهای بیشتری استفاده می شوند تا سه رنگ قرمز و سبز و آبی را هم كنترل كند)

Grayscale

 این گزینه یك صحنه در اختیار ما می گذارد به این صورت كه هر فعالیت دراین صحنه شود به صورت سیاه سفید دیده خواهد شد و ذخیره می شود در كل صفحه ای سیاه سفید در اختیار می گذارد و رنگ در آن تاثیری به عنوان خود ماهیت اصلی رنگ ندارد فقط به صورت تیره های مختلف خاكستری نمایان می شود.

or

این مدل رنگ متشكل از سه رنگ اصلی قرمز سبز و آبی می باشد و با تركیب این سه رنگ ، رنگ اصلی به وجود خواهد آمد.

Cmyk color

این مدل رنگ جهت چاپ مورد استفاده قرار می گیرد و دراین مدل رنگها به حسب درصد رنگهای فیروزه ای (Cyanred)سرخابی (Maqenta) زرد (Yellow) و سیاه (Black) تعریف میشود.

Lab

 مدلLab جامع ترین مدل رنگی می باشد این مدل طوری طراحی شده كه در آن رنگها به دستگاه وابسته نباشد یعنی هر رنگ در صفحه نمایش و در صفحه چاپی به یك صورت ظاهر می شود. این مدل در عمل كاربرد زیادی ندارد.

Contents

در این قسمت شما مشخص می كنید كه صفحه جدید در قسمت پس زمینه چه خصوصیاتی را دارا باشد.

به صورتWhite سفید یاBack qrouhd color به صورت رنگی كه برای رنگ پس زمینه انتخاب می كنید یا به صورت شفاف یا Trahs pareht بعد از زدن دكمهok صفحه جدید ایجاد می شود .

Open

گزینه دوم در منویFile گزینهOpen می باشد كه معادل كلیدهای میانبرCtrl+O می باشد یا با دوبار كلیك كردن در پنجره كاری فتوشاپ می توانید به این پنجره دسترسی داشته باشید. به كمك این گزینه می توانید تصاویر را به فتوشاپ وارد نمایید.

Browse

به كمك این گزینه می توانید شما در داخل نرم افزار فتوشاپ یكBrowser یا یك پنجره مشاهدات داشته باشید.

Open Recent

به كمك این فرمان می توانید آخرین تصاویر باز شده توسط نرم افزار را دوباره بازیابی نمایید.


Close :

این فرمان صفحه باز انتخاب شده در نرم افزار را می بندد.

Save

این فرمان فایل موجود در نرم افزار را به فرمت های مختلف بر روی درایو سخت ذخیره سازی می نماید.


Save as :

این فرمان از فایل جاری كه به كمك فرمانSave ذخیره شده ، ذخیره سازی می كند البته با نام دلخواه.


Save for web :

 این گزینه تصویر جاری را برای استفاده بر روی اینترنت ذخیره سازی می نماید ( دراین رابطه در آینده توضیح خواهم داد)


Import :

به كمك این فرمان می توانید فایل هایی را به داخل برنامه وارد نمایید از جمله فایل هایAdobe Acrobat و غیره……………


Export :

به كمك این گزینه می توانید تصاویر را خروجی بگیرید.

تا اینجا با خصوصیات وفعالیت ها و تا حدودی با محیط نرم افزار آشنا شدید در درس بعد ترس شما نسبت به این نرم افزار خواهد ریخت و كامل ، راحت و روان با این نرم افزار كاربردی كار خواهید كرد.

لینک مستقیم دانلود برنامه فوتو شاپ

ادامه دارد .......

با درج نظر خود در بهتر شدن مطالب سهيم باشيد

مطالب جالب و خواندني

خواهران دو قلوی بهم چسبیده امریکایی

مصاحبه هایی که به دلیل سوتی هرگز پخش نشد

فایده گاو بودن

سوتی های خنده دار

وقتی یک نوشابه میخورید چه اتفاقی میافتد ؟

تولد و مرگ تایتانیک

پر هزینه ترین حوادث

معروفترین مردان هالیودی با مادرانشان

دور دنیا در ساعت 6 صبح

بزرگترینهای دنیا

زندگی نامه دیوید کاپر فیلد

روش عجیب حمل اجر

درخشش نوجوان ایرانی در برنامه استعدادهای انگلیس

جنگ برای بوس

جدیدترین تبلیغ از ماشین هندا

دانلود چند فیلم فارسی

گفتگوهای کودکان با خدا

تاریخچه چلو کباب

معانی .. عمه خاله ..دایی.. عمو

 صفحه اصلی

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 21:54  توسط احمد  | 
 
دائرة المعارفِ "آیا می دانید که"
شامل ۵۰۴ مورد از مواردی که احتمالاً نمی دانستید.


۱ ) آیا میدانید با هوش ترین زن دنیا ۵ فوق لیسانس دارد و ضریب هوشی او ۲۰۰ است و دنبال کار است
۲ ) آیا میدانید اولین فردی که در اروپا اقامت گرفت یک زن ایرانی بود و بعد مساله اقامت خارجی ها مطرح شد
۳ ) آیا میدانید ایرانیان در انگلیس ثروتمندترین قشر جامعه هستند حتی ثروتمندتر از ملکه الیزابت
۴ ) آیا میدانید ایرانیان در آمریکا فرهیخته ترین افراد جامعه آمریکا هستند
۵ ) آیا میدانید رئیس کامپیوتر ناسا یک ایرانی هست
۶ ) آیا میدانید حدود ۲۵۰ ایرانی در ناسا محقق داریم
۷ ) آیا میدانید کورش کبیر بر جهان حکومت میکرد به نوعی قدرت جهان در دست ایران بود
۸ ) آیا میدانید سال ۲۰۰۱ در فرانسه سال ایران نام داشت
۹ ) آیا میدانید اگر ۳ قاره آسیا و آمریکا و آفریقا را به هم وصل کنیم ایران در مرکز جهان است
۱۰ ) آیا میدانید فرشته ها با سرعت نور حرکت میکنند و زمان بر آنها کند میشود
۱۱ ) آیا میدانید انسان در سال ۳۰۰۰ قد متوسط ۲ متر و ۱۲۰ سال عمر و پوست قهوه ای خواهد داشت
۱۲ ) آیا میدانید وزن ۱ قاشق چایخوری از سیاه چاله ها ۲ میلیارد تن است
۱۳ ) آیا میدانید یك سیاهچاله در كهكشان راه‌ شیری است که هر ثانیه ۱۰۰۰ بار دور خود می‌چرخد
۱۴ ) آیا میدانید ضریب هوشی انسان های معمولی بین ۸۵ تا ۱۰۵ است
۱۵ ) آیا میدانید هر تار موی انسان میتواند تا وزن ۱۰۰ گرم رشد کند
۱۶ ) آیا میدانید بلندترین موی سر دنیا ۶ متر است
                           


۱۷ ) آیا میدانید وزن موی سر هر فرد در طول عمرش با وزن ۲ فیل آفریقایی برابر است
۱۸ ) آیا میدانید چشم انسان معادل یک دوربین ۱۳۵ مگا پیکسل است
۱۹ ) آیا میدانید سریعترین عنکبوت دنیا دارای سرعت ۱۶ km در ساعت است که در افریقاست
۲۰ ) آیا میدانید یک انسان نهایتا میتواند با سرعت ۳۵ km در ساعت بدود
۲۱ ) آیا میدانید نوعی عنکبوت میتواند ۳۰۰ برابر وزنش را بلند کند
۲۲ ) آیا میدانید طول موج نور مرئی بین ۷۰۰ - ۴۰۰ نانومتر است
۲۳ ) آیا میدانید خورشید کوچکترین ستاره دنیا است
۲۴ ) آیا میدانید وقتی به خورشید نگاه میکنید صحنه ۸ دقیقه قبل از آن را مشاهده میکنید
۲۵ ) آیا میدانید زمین در آغاز پیدایش خود ۲۰۰۰ بار بزرگتر از حجم کنونی خود را داشته است.
۲۶ ) آیا میدانید مساحت سوراخ اوزون ۲۴ میلیون کیلومتر مربع یا به اندازه آمریکای شمالی است
۲۷ ) آیا میدانید سالانه ۱.۳ میلیون متر مکعب چوب صرف چوبهای غذا خوری در چین میشود
۲۸ ) آیا میدانید در طوفان شن کویر بین ۶۰ تا ۲۰۰ میلیون تن شن جابجا میشود
۲۹ ) آیا میدانید ماموتها که ۱۰ هزار سال پیش منقرض شدند تا ۶ سالگی شیر مادرشان را میخوردند

                         
۳۰ ) آیا میدانید شیارهاى کف دست کمکی براى بهتر گرفتن اشیاء است
۳۱ ) آیا میدانید جوانان هندی شادترین و ژاپنی افسرده ترین های جهانند
۳۲ ) آیا میدانید لاشخورها قادر به دیدن یك موش كوچك از ارتفاع ۴ كیلومتری میباشند
۳۳ ) آیا میدانید مردم فیلیپین به بیش از ۱۰۰۰ لهجه سخن میگویند
۳۴ ) آیا میدانید عمر مفید انسانها در کف دستشان نوشته شده است نگاه کنید ۱۸- ۸۱ = ۶۳
۳۵ ) آیا میدانید مسن ترین انسان دنیا با ۱۴۲ سال سن الان در ایران زندگی میکند
۳۶ ) آیا میدانید به گفته صندوق پول جهان ایران در تورم رتبه ۵ جهان است و تا چند سال دیگر ۱ خواهد شد
۳۷ ) آیا میدانید ایران فلاتی به وسعت ۱/۶۴۸/۱۹۵ کیلومتر مربع است
۳۸ ) آیا میدانید گرانترین کفش دنیا ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است
۳۹ ) آیا میدانید گرانترین سینمای خانگی ۲۱۰ میلیون تومان است
۴۰ ) آیا میدانید گرانترین بلندگوی جهان ۲۱۰ میلیون تومان قیمت دارد
۴۱ ) آیا میدانید گرانترین ساعت دنیا سویسی بوده و ۱ میلیارد تومان است
۴۲ ) آیا میدانید گرانترین ماشین دنیا یک الگانس که با الماس تزیین شده و بیش از ۱ میلیارد است
۴۳ ) آیا میدانید فاصله بین مچ دست تا ارنج برابر با طول کف پا است
۴۴ ) آیا میدانید مورچه ها هم شمردن بلدند و قدم هایشان را برای مسیر یابی میشمارند

                 
۴۵ ) آیا میدانید یك نانومتر یك میلیاردیم متر یا حدوداً به طول ۱۰ اتم هیدروژن است
۴۶ ) آیا میدانید مصرف زغال اخته از تنگی عروق خون جلوگیری میكند
۴۷ ) آیا میدانید خورشید در مدار کهکشان شیری با سرعت ۹۰۰۰۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت میکند
۴۸ ) آیا میدانید ادرار گربه زیر نور سیاه می‌درخشد.
۴۹ ) آیا میدانید دوئل در پاراگوئه آزاد است به شرطی که طرفین خون خود را بر گردن بگیرند
۵۰ ) آیا میدانید هر بار که یک تمبر را میلیسید ۱۰.۱ کالری انرژی مصرف می‌کنید
۵۱ ) آیا میدانید فورییه ۱۸۶۵ تنها زمانی بود که ماه کامل نشد
۵۲ ) آیا میدانید کوتاهترین جمله کامل در زبان انگلیسی I am است
۵۳ ) آیا میدانید اگر یک ماهی قرمز را در یک اتاق تاریک قرار دهید، کم کم رنگش سفید می‌شود
۵۴ ) آیا میدانید در مصر باستان افراد روحانی تمام موهای بدن خود را می‌کندند حتی ابروها و موژه‌ها
۵۵ ) آیا میدانید کوتاه ترین جنگ در سال ۱۸۹۶ بین زانزیبار و انگلستان که ۳۸ دقیقه طول کشید
۵۶ ) آیا میدانید ۷۰% نفت استخراجی خاورمیانه از کانال سوئز می گذرد
۵۷ ) آیا میدانید قدمت سیلك كاشان در ایران به ۱۰ هزار سال پیش باز میگردد و کهنترین قدمت را در جهان دارد
۵۸ ) آیا میدانید بنای برج دوقولوی تجارت جهانی نیویورک توسط ۲ ایرانی بنا شد
۵۹ ) آیا میدانید مشاور وزیر بازرگانی امریکا یک ایرانی است
۶۰ ) آیا میدانید نام قدیم یونان، هلاس برگرفته از هلیوس خدای خورشید بوده است
۶۱ ) آیا میدانید فقط قورباغه های نر قور قور می کنند


۶۲ ) آیا میدانید نام قدیمی اندونزی ، هندهلند بوده است
۶۳ ) آیا میدانید کشور ایران هفدهمین کشور وسیع دنیاست
۶۴ ) آیا میدانید مرد در قیاس با زن مى‌تواند حروف ریزترى را بخوانند. ولی شنوایى زن بهتر از مرد است
۶۵ ) آیا میدانید ۲۸٪ قاره آمریکا دست نخورده است. این میزان در مورد آفریقاى شمالى ۳۸٪ است
۶۶ ) آیا میدانید افراد باهوش داراى روى و مس بیشترى در موهایشان هستند
۶۷ ) آیا میدانید جوانترین پدر و مادر جهان یک زوج ۸ و ۹ ساله بودند
۶۸ ) آیا میدانید نخستین رمانى که توسط ماشین تایپ نوشته شد، تام سایر بود
۶۹ ) آیا میدانید در ۷۵% از خانواده های آمریكایی زنان مسئول رسیدگی به امور مالی خونه هستند
۷۰ ) آیا میدانید به طور میانگین هر فرد ۱۱۴۰ بار در سال تلفن میزند
۷۱ ) آیا میدانید در امریکا پول از كاغذ درست نشده بلكه از كتان ساخته شده
۷۲ ) آیا میدانید والت دیسنی از موش می ترسید


۷۳ ) آیا میدانید اعلامیه استقلال آمریكا بر روی كاغذهای ساخته شده با برگ حشیش نوشته شده
۷۴ ) آیا میدانید اگه یه دونه كشمش رو داخل شامپاین تازه بیندازید مدام بالا و پائین می ره
۷۵ ) آیا میدانید در سال ۱۹۹۶ ، ۳۱۵ مورد اشتباه در دیكشنری معروف Webster’s وجود داشت
۷۶ ) آیا میدانید شكلات بر عصب و قلب سگ تاثیر بد دارد، با کمی شكلات میتوان یك سگ را کشت
۷۷ ) آیا میدانید در كازینو های قماربازی las Vegas هیچ ساعتی وجود نداره
۷۸ ) آیا میدانید اسم Wendy برای خانمها از كتاب peter pan بیرون آمده
۷۹ ) آیا میدانید ۱ قطره لیكور عقرب را دیوانه می كند و عقرب خودش را نیش می زند و می كشد
۸۰ ) آیا میدانید در انگلیس قدیم قانون بود كه شما نباید همسرتان رابا چیزی ضخیمتر از شصتتان بزنید
۸۱ ) آیا میدانید كتاب ركودهای گینس، ركورددار دزدیده شدن از كتابخانه های عمومی می باشد
۸۲ ) آیا میدانید فضانوردان نباید قبل از رفتن به فضا لوبیا بخورند. چون باد شكم لباس فضا را خراب میکنه
۸۳ ) آیا میدانید مایع موجود در نارگیل نارس را می توان بجای پلاسمای خون استفاده كرد
۸۴ ) آیا میدانید درخت بلوط تا قبل از پنجاه سالگی میوه نمی دهد
۸۵ ) آیا میدانید اولین محصولی كه بر روی آن باركد زده شد آدامس Wrigley بود
۸۶ ) آیا میدانید تنها شاه دل در میان شاههای پاسور سبیل ندارد
۸۷ ) آیا میدانید زهره تنها سیاره ای است كه در جهت عقربه های ساعت بدور خودش می چرخد
۸۸ ) آیا میدانید بیشتر گرد و غبار موجود در منزل از پوست مرده ای است كه از بدن شما می ریزد
۸۹ ) آیا میدانید مروارید در سركه حل می شود

                       


۹۰ ) آیا میدانید بالا بردن گاو از پله ها امكان پذیر است ،اما پائین آوردن انها از پله امكان ندارد
۹۱ ) آیا میدانید كواك اردك تنها صدایی است كه بازتاب ندارد و هیچ كسی هم دلیل آنرا نمی داند
۹۲ ) آیا میدانید مسواك باید حداقل ۲ متر با دستشوئی فاصله داشته باشد
۹۳ ) آیا میدانید عقربه بزرگ ساعت با سرعت ۰.۰۰۰۰۰۲۷۵ مایل بر ساعت حركت می كند
۹۴ ) آیا میدانید تا قبل از سال ۱۹۸۲ چیزی به اسم نوشابه رژیمی وجود نداشت
۹۵ ) آیا میدانید بعضی از قالیچه های ایرانی ۵۰۰ سال طول می كشد تا از بین بروند
۹۶ ) آیا میدانید هر ساله در شب هالووین بیشتر از ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار شیرینی فروخته می شود
۹۷ ) آیا میدانید برای اینكه ۷۰۰ گرم به وزن شما اضافه بشه باید ۹ كیلو سیب زمینی بخورید
۹۸ ) آیا میدانید كالبد شكافی انسانهای جدید بسیار بیشتر از انسانهای قدیمی طول میکشد
۹۹ ) آیا میدانید شیرینی تنها مزه ای است كه جنین در رحم مادر هم می فهمد
۱۰۰ ) آیا میدانید زنبور عسل ۵ چشم دارد كه ۲ تا اصلی در بغل سر و ۳ تا بر روی سر اون قرار داره
۱۰۱ ) آیا میدانید ۲۰ درصد آب شیرین جهان میان آمریكا و كانادا قرار دارد
۱۰۲ ) آیا میدانید بهترین شكارچی در خشكی خرس قطبی است
۱۰۳ ) آیا میدانید خرس قطبی هنگامی كه روی دو پا می‌ایستد حدود ۳ متر است
۱۰۴ ) آیا میدانید در بین انواع خرس ، خرس پاندا بزرگترین جمجمه را دارد
۱۰۵ ) آیا میدانید خرس با تمام سنگینی خود میتواند با سرعت ۵۰ كیلومتر در ساعت بدود
۱۰۶ ) آیا میدانید حس بویایی خرس تقریبا ۱۰۰ برابرقوی تر از انسان است
۱۰۷ ) آیا میدانید خرس نوزاد ۶۰۰ بار از مادر خود كوچكتر است
۱۰۸ ) آیا میدانید كوههای آلپ در سال حدود یك سانتیمتر بلند میشوند
۱۰۹ ) آیا میدانید بیماری قند اولین عامل كوری در مردم جهان است
۱۱۰ ) آیا میدانید گرده گل هرگز فاسد نمیشود
۱۱۱ ) آیا میدانید دانشمندان دریافته اند که مورچه همچون انسان صبح ها خمیازه میکشند
۱۱۲ ) آیا میدانید ویروس عامل آنفلوآنزا بیش از ۲۰۰ نوع دارد
۱۱۳ ) آیا میدانید هیتلر از مکانهای بسته بسیار وحشت داشت
۱۱۴ ) آیا میدانید فنلاند از ۱۷۹ هزار و ۵۸۵ جزیره تشكیل شده است
۱۱۵ ) آیا میدانید زنبور از بوی عرق بدش میاید و به كسی كه بدنش بو دهد یا عطر زده باشد حمله می‌كند
۱۱۶ ) آیا میدانید رنگ سفید برای زنبور عسل آرامش دهنده و رنگ قهوه ای ناراحت كننده است
۱۱۷ ) آیا میدانید انسان با خوردن ۲۰ نیش از زنبور عسل در آن واحد خواهد مرد
۱۱۸ ) آیا میدانید بدن زنبور داران می‌تواند بیش از ۱۰۰ نیش زنبور عسل را تحمل كنند
۱۱۹ ) آیا میدانید زنبور بی نظمی را دوست ندارد،‌ اگر جلوی كندوی آنها بایستید به شما حمله خواهند كرد
۱۲۰ ) آیا میدانید سختی آب مشابه سختی بتن است
۱۲۱ ) آیا میدانید رعد و برقی به طول ۶.۱ كیلومتر دارای برقی كافی برای روشن كردن ۱ میلیون لامپ است
۱۲۲ ) آیا میدانید هنگام صحبت برای بیا ن هر كلمه ۷۲ ماهیچه به كار گرفته می‌شود
۱۲۳ ) آیا میدانید خون میگوها آبی رنگ است، عنكبوتها خونی روشن و شفاف دارند
۱۲۴ ) آیا میدانید دانه نوعی درخت غول پیكر از خانواده كاج فقط ۰.۰۰۵ گرم وزن دارد
۱۲۵ ) آیا میدانید ۸۵% گیاهان در اقیانوسها رشد میكنند
۱۲۶ ) آیا میدانید تنها چیزی كه در اسید حل نمی‌شود الماس است و فقط خیلی زیاد آن را از بین می‌برد
۱۲۷ ) آیا میدانید زرافه تازه متولد شده ۲ متر قد دارد


۱۲۸ ) آیا میدانید در تقسیمات لشگری به ده هزار سرباز ، تومان گفته و فرمانده آنرا امیر تومان می نامند
۱۲۹ ) آیا میدانید تقریبا ۱۱ ساعت و ۱ ربع بعد از ظهر شرعی اخر وقت نماز مغرب و عشا است
۱۳۰ ) آیا میدانید از دست دادن تنها ۱٪ از اب بدن موجب تشنگی میشود
۱۳۱ ) آیا میدانید شما به طور متوسط ۱۵۰۰۰ بار در روز پلک میزنید
۱۳۲ ) آیا میدانید حدود ۱۳٪ مردم چپ دست هستند . این رقم در گذشته ۱۱ ٪ بود
۱۳۳ ) آیا میدانید دو سوم وزن بدن از اب تشکیل شده که ۹۲٪ خون ۷۵٪ مغز ۷۵٪ عضلات از اب تشکیل شده اند
۱۳۴ ) آیا میدانید خورشید ۳۳۰,۳۳۰ مرتبه بزرگتر از زمین است
۱۳۵ ) آیا میدانید هر انسان میتواند ۱ دقیقه نفس خود را حبس کند و رکوردش در جهان ۸.۵ دقیقه است
۱۳۶ ) آیا میدانید در ۱۵۰ سال گذشته قد افراد در کشور های صنعتی ۱۰ سانت رشد داشته است
۱۳۷ ) آیا میدانید هر تكه كاغذ را نمی توان بیش از ۹ بار تا كرد
۱۳۸ ) آیا میدانید ۷۵٪ جرم اتمفسردر ۱۰ كیلومتر ضخامت پائین جو قرار گرفته است.
۱۳۹ ) آیا میدانید تغییر فاصله زمین و خورشید تاثیری بر دما ندارد بلكه زوایه تابش خورشید موثر است.
۱۴۰ ) آیا میدانید تبخیر از سطح خاك عمده ترین منبع هدررفت آب بصورت تبخیر در ایران است.
۱۴۱ ) آیا میدانید بر هر سانتی متر از سطح زمین ۱۰۵ كیلو گرم هوا وجود دارد.
۱۴۲ ) آیا میدانید در فصل زمستان در مناطق سردسیر لیمنوگراف از كار انداخته و از اشل استفاده می كنند
۱۴۳ ) آیا میدانید به ازای هر ۱ ٪ افزایش نمك محلول در آب ۱ ٪ از شدت تبخیر كاسته می شود
۱۴۴ ) آیا میدانید اگر تمام یخهای قطبی ذوب شوند آب دریاها ۱۴ متر بالا می آید.
۱۴۵ ) آیا میدانید بیشترین قربانیان سیل زنان و سپس كودكان هستند.
۱۴۶ ) آیا میدانید در سالهای آتی جنگهائی بر سر آب در جهان رخ خواهد داد
۱۴۷ ) آیا میدانید ارتفاع تبخیر در ایران ۲ متر و ارتفاع متوسط بارندگی ۲۴ سانت است
۱۴۸ ) آیا میدانید اعصابی که در بدن شما وجود دارند به اندازه فاصله زمین تا ماه است
۱۴۹ ) آیا میدانید دراز ترین ناخن دست دنیا مربوط به زنی امریکایی است که هر ناخن او ۶ متر است
۱۵۰ ) آیا میدانید در یک سانتی متر از پوست شما ۱۲ متر عصب و ۴ متر رگ و مویرگ وجود دارد
۱۵۱ ) آیا میدانید رشد کودک در بهار بیشتر است


۱۵۲ ) آیا میدانید در امریکا سالیانه ۸۵ میلیون تن کاغذ مصرف می شود
۱۵۳ ) آیا میدانید اسب ماده ۳۰ واسب نر ۳۶ دندان دارد
۱۵۴ ) آیا میدانید حس بویایی مورچه با حس بویایی سگ برابری می کند
۱۵۵ ) آیا میدانید زمان لازم برای اینکه آب اقیانوسها ۱ دور در چرخه هیدرولوژیكی بچرخد ۳۰۰۰ سال است
۱۵۶ ) آیا میدانید این زمان برای یخهای قطبی ۸۰۰۰ سال و برای آبهای زیر زمینی ۵۰۰۰ سال می باشد
۱۵۷ ) آیا میدانید فقط ۰.۱ ٪ از ابهای زمین قابل استفاده برای اشامیدن است
۱۵۸ ) آیا میدانید اقآیان روزانه ۴۰ تار مو وخانم ها ۷۰ تا موی خود را از دست می دهند
۱۵۹ ) آیا میدانید وزن اسكلت انسان بالغ ۱۳ تا ۱۵ كیلوگرم است
۱۶۰ ) آیا میدانید زرافه میتواند با زبانش گوشهایش را تمیز کند
۱۶۱ ) آیا میدانید اسبها در مقابل گاز اشك آور مصون اند
۱۶۲ ) آیا میدانید مساحت دریاچه ارومیه ۶ هزار کلیومتر مربع و عمیق ترین جای آن ۱۴ متر میباشد
۱۶۳ ) آیا میدانید نعناع سكسکه و تنگی نفس را شفا میدهد .
۱۶۴ ) آیا میدانید ۲۰۰ ویروس شناخته شده كه به دستگاه تنفس اثر و باعث سرماخوردگی می‌شوند.
۱۶۵ ) آیا میدانید دریای مدیترانه بین ۳ قاره اروپا ، آسیا و آفریقا قرار دارد
۱۶۶ ) آیا میدانید جرم زمین هشتاد و یک برابر ماه است
۱۶۷ ) آیا میدانید انسان اولیه (ناندرتال ها) و اجداد اولیه انسان هر دو در یک زمان در اروپا بودند
۱۶۸ ) آیا میدانید وزن کره زمین ۶ * ۱۰ به توان ۱۸ كیلوگرم كه با F = G * M۱ * M۲ / R۲ بدست امده
۱۶۹ ) آیا میدانید نوزاد بیش از ۳۰۰ استخوان دارد که با رشد بعضی از آنها به یكدیگر جوش می خورند
۱۷۰ ) آیا میدانید تقریباً یك سوم وزن یك زن و یك دوم وزن یك مرد را ماهیچه تشكیل می دهد
۱۷۱ ) آیا میدانید ۳۰ برابر جمعیتی که امروزه بر روی کره زمین است در زیر خاک مدفون اند
۱۷۲ ) آیا میدانید با یک مداد می توان خطی به طول ۵۶ کیلومتر کشید
۱۷۳ ) آیا میدانید عقرب ها تنها موجوداتی هستند که اشعه رادیو اکتیو تاثیری بر انها ندارند
۱۷۴ ) آیا میدانید عقرب ها دو دشمن دارند که یکی از انها یک نوع سار و دیگری مگس است
۱۷۵ ) آیا میدانید شیشه به ظاهر جامد به است ولی مایعی است که با سرعت بسیار کند حرکت میکند
۱۷۶ ) آیا میدانید اولین راه شوسه و زیر سازی شده در جهان توسط داریوش ساخته شد
۱۷۷ ) آیا میدانید نور میتواند در یک ثانیه ۷.۵ دور دور زمین بچرخد
۱۷۸ ) آیا میدانید اگر تمام رگهای خونی را در یك خط بگذاریم تقریبا ۹۷,۰۰۰ كیلو متر می شود.
۱۷۹ ) آیا میدانید سرعت صوت در فولاد ۱۴ بار سریعتر از سرعت آن در هوا ست.
۱۸۰ ) آیا میدانید وقتی مگس بر روی یك میله فولادی مینشیند به اندازه ۲ میلیونیم میلیمتر خم میشود
۱۸۱ ) آیا میدانید فشار در مركز خورشید تقریبا ۷۰۰ میلیون تن بر ۴,۵ متر مربع است.
۱۸۲ ) آیا میدانید طول عمر مردم سوید و ژاپن از دیگر ملل جهان بیشتر است.
۱۸۳ ) آیا میدانید داغ ترین نقطه زمین در دالول اتیوپی است که دمای هوا در سایه ۹۴ درجه است
۱۸۴ ) آیا میدانید ۱ لیتر سركه درزمستان سنگین تر از تابستان است.
۱۸۵ ) آیا میدانید ۶۰٪ از ماهواره های جهان نظامی و ۴۰٪ بقیه غیر نظامی است.
۱۸۶ ) آیا میدانید در هر ثانیه ۵۰۰۰ بیلیون بیلیون الکترون به صفحه TV برخورد میکند تا تصویر را ایجاد کند
۱۸۷ ) آیا میدانید یک بیلیون برابر با میلیون ضرب در میلیون است
۱۸۸ ) آیا میدانید شانس شبیه بودن دو اثر انگشت ۱ به ۶۴ میلیارد است
۱۸۹ ) آیا میدانید یک گالن روغن سوخته، می‌تواند تقریبا ۱ میلیون گالن آب تمیز را آلوده کند
۱۹۰ ) آیا میدانید خوردن ۱ سیب اول صبح، بیشتر از قهوه باعث دور شدن خواب آلودگی می‌شود
۱۹۱ ) آیا میدانید قدیمی‌ترین آدامسی که جویده شده، متعلق به ۹۰۰۰ سال پیش بوده است
۱۹۲ ) آیا میدانید اسکیمو‌ها هم از یخچال استفاده می‌کنند، منتها برای محافظت غذا در مقابل یخ زدن
۱۹۳ ) آیا میدانید جویدن آدامس هنگام خورد کردن پیاز، مانع از اشک‌ریزی شما می‌شود
۱۹۴ ) آیا میدانید در ۴۰۰۰ سال قبل، هیچ حیوانی اهلی نبود
۱۹۵ ) آیا میدانید به طور متوسط روزانه، ۱۲ نوزاد به خانواده‌های اشتباه داده می‌شوند
۱۹۶ ) آیا میدانید هیچکس نمی‌داند چرا صدای اردک‌ها اکو نمی‌شود


۱۹۷ ) آیا میدانید سس کچاپ در سال ۱۸۳۰ به عنوان یک دارو به فروش می‌رفته است
۱۹۸ ) آیا میدانید لئو‌ناردو داوینچی ۱۰ سال طول کشید تا لب‌های مونالیزا را نقاشی کند
۱۹۹ ) آیا میدانید وقتی پاهایت‌ را آرام بالا بیاوری و به پشت بخوابی، در ماسه فرو نمی‌روی
۲۰۰ ) آیا میدانید Stewardesses طولانی ترین کلمه ایست که می‌توانید با دست چپ تایپش کنید
۲۰۱ ) آیا میدانید اکثر افراد در کمتر از ۷ دقیقه خوابشان می‌برد!
۲۰۲ ) آیا میدانید یک انسان ۸ ثانیه بعد از قطع گردن هنوز به هوش است
۲۰۳ ) آیا میدانید سالی ۵۰۰ شهاب سنگ به زمین برخورد میکنند
۲۰۴ ) آیا میدانید خورشید روزی ۱۲۶,۰۰۰ میلیارد اسب بخار انرژی به زمین می فرستد
۲۰۵ ) آیا میدانید کوچکترین زمین فوتبال ساخته شده یک بیست هزارم یک تار مو است(نانو)
۲۰۶ ) آیا میدانید با دویدن می توان مسافر زمان بود و کسری از ثانیه از دیگران بیشتر عمر کرد
۲۰۷ ) آیا میدانید ۸۰% حرفهایی که در طول روز میزنیم باخودمان است
۲۰۸ ) آیا میدانید در واشنگتن‌ بیشتر از مردمانش، تلفن وجود دارد.
۲۰۹ ) آیا میدانید ۵۶% افرادی که دست چپ هستند، تایپیستند
۲۱۰ ) آیا میدانید برای تولید ۱ لیتر بنزین ۲۳,۵ تن گیاه در گذشته مدفون شده است
۲۱۱ ) آیا میدانید هر ۱ دقیقه نسل یک موجود زنده منقرض میشود
۲۱۲ ) آیا میدانید داوینچی همزمان با یک دست مینوشت و با دست دیگر نقاشی میکشید
۲۱۳ ) آیا میدانید گوش و بینی در تمام طول عمر رشد میکنند
۲۱۴ ) آیا میدانید اب دریا بهترین ماسک صورت است
۲۱۵ ) آیا میدانید در ساخت برج ایفل ۲,۵ میلیون پیچ و مهره به کار رفته است
۲۱۶ ) آیا میدانید طول تمام رگهای بدن ما ۵۶۰ هزار کیلومتر است
۲۱۷ ) آیا میدانید بینی انسان قادر به تشخیص ۱۰,۰۰۰ نوع بو مختلف است
۲۱۸ ) آیا میدانید انرژی که خورشید در ۱ ثانیه تولید میکند برای مصرف ۱ میلیون سال زمین کافی است
۲۱۹ ) آیا میدانید غیر ممکن است که بتوانید با چشمان باز، عطسه کنید
۲۲۰ ) آیا میدانید ما در طول زندگیمان ۱۸ کیلو پوست می‌اندازیم
۲۲۱ ) آیا میدانید رنگ مورد علاقه ۸۰% از آمریکایی‌ها، آبی می‌باشد!
۲۲۲ ) آیا میدانید وقتی شخصی در سریلانکا سرش را از طرفی به طرف دیگر تکان می‌دهد، یعنی باشه
۲۲۳ ) آیا میدانید در این دنیا تعداد جوجه‌ها از آدم‌ها بیشتر است
۲۲۴ ) آیا میدانید دکمه # (فون) که روی کیبرد می‌باشد، «اُکتُسرپ» خوانده می‌شود
۲۲۵ ) آیا میدانید نوارهای لاستیکی خیلی طول می‌کشد تا سرد شوند
۲۲۶ ) آیا میدانید «Dreamt» تنها کلمه‌ایست که در زبان انگلیسی با mt تمام می‌شود
۲۲۷ ) آیا میدانید «یویو» اولین بار به عنوان یک سلاح در فیلیپین استفاده می‌شد
۲۲۸ ) آیا میدانید مغز در هنگام خواب فعالتر از وقتی‌ است که تلویزیون می‌بینید
۲۲۹ ) آیا میدانید اگر مادران در زمان بارداری سیب به خصوص سبز استفاده کنند نوزادانشان زیبا میشوند
۲۳۰ ) آیا میدانید مادران باردار از انگور و جوانه گندم و امگا۳ استفاده کنند بچه های انها تیز هوش میشوند
۲۳۱ ) آیا میدانید خورشید در هر یك ثانیه ۴,۲۰۰ هزار تن جرم خود را بصورت انرژی در فضا منتشر می كند
۲۳۲ ) آیا میدانید خورشید فقط ۱ بر ۴۰,۰۰۰ جرم خود را از دست داده است.
۲۳۳ ) آیا میدانید ایران ۱۰۱۸ شهر دارد
۲۳۴ ) آیا میدانید پرآب ترین رود ایران كارون در خوزستان است
۲۳۵ ) آیا میدانید بام ایران استان چهار محال بختیاری است
۲۳۶ ) آیا میدانید هر فردی در طول ۲۴ ساعت ۲۳ هزار بار نفس می كشد
۲۳۷ ) آیا میدانید تنها دریاچه آب شیرین ایران دریاچه پریشان در كازرون است
۲۳۸ ) آیا میدانید بلندترین نقطه ایران قله دماوند است
۲۳۹ ) آیا میدانید ۶۰ گاو قادر هستنددر عرض كمتر از ۱ روز ۱ تن شیر تولید كنند!
۲۴۰ ) آیا میدانید پروانه ها ۱۲۰۰ چشم دارند!
۲۴۱ ) آیا میدانید گربه و سگ می توانند راست دست یا چپ دست باشند.
۲۴۲ ) آیا میدانید خرس ها ۴۲ دندان دارند

        
۲۴۳ ) آیا میدانید لایه بیرونی پوست انسان هر ۲ هفته یکبار با سلولهای جدید تعویض میشود
۲۴۴ ) آیا میدانید ابتلای یک نوزاد به دیابت از طرف مادر دیابتی ۱.۵ ٪ و از طرف پدر دیابتی ۶ میباشد
۲۴۵ ) آیا میدانید بیشترین جراحیهای پلاستیک در اسپانیا انجام میشود
۲۴۶ ) آیا میدانید بیشترین عمل زیبایی در ایران انجام میشود
۲۴۷ ) آیا میدانید در بین ۹۱ کشور توسعه یافته جهان, ایران در فرار مغزها رتبه نخست را دارد
۲۴۸ ) آیا میدانید ایران دارای بیشترین فرهنگ غلط در جهان است
۲۴۹ ) آیا میدانید مردم فیلیپین به بیش از ۱۰۰۰ لهجه سخن میگویند
۲۵۰ ) آیا میدانید كلمه شاهراه از راهی كه كورش بین سارد پایتخت كارون و پاسارگاد احداث كرد گرفته اند
۲۵۱ ) آیا میدانید بیشترین روزنامه در چین به چاپ میرسد، روزانه ۱۰۰ میلیون یا ۱۰ ٪ روزنامه جهان
۲۵۲ ) آیا میدانید خلیج فارس ۵۰۰ هزار سال قدمت دارد
۲۵۳ ) آیا میدانید اردنی ها چاقترین مردمان دنیایند،۷۵٪ از خانم ها و ۶۰ ٪ آقایون اردنی چاق هستند
۲۵۴ ) آیا میدانید اولین مردمانی كه نخ را كشف كردند و موفق به ریسیدن آن شدند ایرانیان بودند
۲۵۵ ) آیا میدانید ۵۰ ٪ جمعیت جهان هیچگاه در طول حیات خود از تلفن استفاده نكرده است
۲۵۶ ) آیا میدانید مزه سیب، پیاز و سیب زمینی یکی ست و بخاطر بوی آنهاست كه طعم متفاوتی دارند
۲۵۷ ) آیا میدانید آدولف هیتلر گیاهخوار بوده است
۲۵۸ ) آیا میدانید سالانه ۵۰۰ فیلم در امریكا و ۷۰۰ فیلم در هند ساخته میشود
۲۵۹ ) آیا میدانید فیلها قادرند روزانه ۶۰ گالن آب و ۲۵۰ كیلوگرم یونجه مصرف كنند
۲۶۰ ) آیا میدانید كانگوروها قادرند ۳ متر به بالا و ۸ متر به جلو بپرند
۲۶۱ ) آیا میدانید بزرگترین مجسمه بودا در چین قرار دارد که بلندای آن ۴۱۶ و پهنای آن ۶۸ متر میباشد
۲۶۲ ) آیا میدانید عطسه یك شخص بیمار ۵ هزار قطره ریز که حاوی ویروس است در فضا پخش میکند
۲۶۳ ) آیا میدانید پیاز بعلت داشتن انسولین و اینولین برای مبتلای به مرض قند مفید است
۲۶۴ ) آیا میدانید اصلاح صورت را اسکندر مد کرد؟ بطوری که هرگز اصلاح نکرده به میدان جنگ نمی رفت
۲۶۵ ) آیا میدانید فیلها از بوی عسل بدشان می آید. حتی بوی عسل فیل ها را فراری می دهد
۲۶۶ ) آیا میدانید خانومها بیشتر از آقایون مبتلا به بیماری دیابت میشوند
۲۶۷ ) آیا میدانید رناندر طول عمرشان ۱۸ هزار ساعت بیشتر از آقایون تلفنی صحبت میکنند
۲۶۸ ) آیا میدانید دلفین ها هر ۳ سال، فقط ۱ بچه بدنیا میاورند و عمر متوسط آنها ۴۰ سال میباشد
۲۶۹ ) آیا میدانید انسان ۹ هزار سال پیش از میلاد برای اولین بار به کشاورزی پرداخت
۲۷۰ ) آیا میدانید نوشیدن قهوه در طولانی مدت در فشار خون خانم‌ها تعادل ایجاد می‌كند
۲۷۱ ) آیا میدانید كوكاكولا باعث ایجاد فشار خون‌ می‌شود
۲۷۲ ) آیا میدانید سال ۱۷۹۰ جمعیت آمریکا ۴ میلیون بود و از این ۴ میلیون ۷۰۰ هزار نفر برده بودند
۲۷۳ ) آیا میدانید زرتشت یعنی ستاره زرین!
۲۷۴ ) آیا میدانید قطر شاهرگ گردن ۶ میلیمتر میباشد
۲۷۵ ) آیا میدانید ناخن انگشت میانی سریعتر از دیگر انگشتها رشد میکند
۲۷۶ ) آیا میدانید نروژ سومین کشور صادر کننده نفت میباشد
۲۷۷ ) آیا میدانید با برداشتن تخمدانها عمر بیمار بطور متوسط ۸ سال کمتر میشود
۲۷۸ ) آیا میدانید اسکنر ۴۸ سال پیش اختراع شده است
۲۷۹ ) آیا میدانید ۱۰۰ سال پیش پزشکان آمریکایی میگفتند زنانی که باهوش هستند باردار نمی شوند
۲۸۰ ) آیا میدانید ستاره دریایی فاقد مغز میباشد


۲۸۱ ) آیا میدانید سالانه ۵۰۰۰ کارگر در معادن چین جان خود را از دست میدهند
۲۸۲ ) آیا میدانید مروارید درون سركه ذوب میگردد
۲۸۳ ) آیا میدانید ارزش مادی تمام عناصر بدن انسان کمتر از ۱۰۰۰ تومان است.
۲۸۴ ) آیا میدانید ساعت اتمی ساخته اند که در ۴۰۰ میلیون سال یک ثانیه هم تغییر نمی کند
۲۸۵ ) آیا میدانید بال زدن یک پروانه هم زمین را تکان میدهد
۲۸۶ ) آیا میدانید ما مغزمان رو کنترل میکنیم یا مغزمان ما را؟
۲۸۷ ) آیا میدانید ۲۰۰ میلیون موجود زنده روی زمین وجود دارد که انسان یکی از انها است
۲۸۸ ) آیا میدانید یک قطره اب دارای ۱۰۰ میلیارد اتم است
۲۸۹ ) آیا میدانید ایران به ۲۰ کشور تسلیهات نظامی صادر میکند
۲۹۰ ) آیا میدانید ۸۰ ٪ موجودات دنیا را حشرات تشکیل داده اند
۲۹۱ ) آیا میدانید تنها حیوانی که نمی تواند شنا کند شتر است
۲۹۲ ) آیا میدانید روباه همه چیز را خاکستری می بیند
۲۹۳ ) آیا میدانید گربه قادر نیست مزه شیرین را تشخیص دهد
۲۹۴ ) آیا میدانید یک گرم سم مار کبری می تواند ۱۵۰ نفر را بکشد
۲۹۵ ) آیا میدانید حس چشایی نوعی پروانه بزرگ ۱۳ هزار بار دقیق تر از انسان است
۲۹۶ ) آیا میدانید لاما شتر بدون کوهانی است که به هنگام عصبانیت بر صورت طرف مقابل تف می اندازد.
۲۹۷ ) آیا میدانید قلب گنجشک ۱۰۰ بار در دقیقه می تپد. گنجشک ها روی زمین می پرند.
۲۹۸ ) آیا میدانید فیل تنها حیوانی است که می تواند ایستادن روی سر و گردن را یاد بگیرد.
۲۹۹ ) آیا میدانید یک موش کور ۱۴ سانتی می تواند در یک شب تونلی به طول ۹۱/۴ متر حفر کند.
۳۰۰ ) آیا میدانید مرغ ها برای تخمگزاری احتیاجی به خروس ندارند. خروس فقط برای بارور کردن تخم است
۳۰۱ ) آیا میدانید کرم های ابریشم در ۵۶ روز ۸۶ هزار برابر وزن خود غذا می خورند.
۳۰۲ ) آیا میدانید داركوب ها قادرند ۲۰ بار در ثانیه به تنه درخت ضربه بزنند
۳۰۳ ) آیا میدانید زمان گردش سیاره عطارد بدور خود ۲ برابر زمان گردش آن بدور خورشید میباشد
۳۰۴ ) آیا میدانید ۹۰ ٪ سم مارها از پروتئین تشكیل یافته است
۳۰۵ ) آیا میدانید قلب میگو ها در سر آنها قرار دارد
۳۰۶ ) آیا میدانید گونه ای از خرگوش قادر است ۱۲ ساعت پس از تولد جفت گیری كند
۳۰۷ ) آیا میدانید سطح شهر مكزیك سالانه ۲۵ سانتیمتر نشست میكند
۳۰۸ ) آیا میدانید موشهای صحرایی سالانه یک سوم ذخایر غذایی جهان را نابود میسازند
۳۰۹ ) آیا میدانید بیشترین سرعت که انسان دست یافته ۴۰,۰۰۰ کیلومتربا سفینه آپالو ۱۰ است
۳۱۰ ) آیا میدانید چین بیشتر از هر کشوری همسایه دارد، چین با ۱۳ کشور هم مرز است
۳۱۱ ) آیا میدانید موریانه ها قادرند تا ۲ روز زیر آب زنده بمانند
۳۱۲ ) آیا میدانید کبد انسان در ۳۰۰ تا ۵۰۰ روز نو میشود، یعنی اینکه از سلولهای جدیدی برخوردار میشود
۳۱۳ ) آیا میدانید درازترین دم به سوسمار آبهای شور تعلق دارد که درازای آن به ۳ متر میرسد
۳۱۴ ) آیا میدانید قدمت خالکوبی به بیش از ۵۰۰۰ سال میرسد
۳۱۵ ) آیا میدانید اغلب مارها دارای ۶ ردیف دندان میباشند
۳۱۶ ) آیا میدانید شمپانزه ها قادرند مقابل آینه چهره خود را تشخیص دهند اما میمونها نمیتوانند
۳۱۷ ) آیا میدانید قلب والها تنها ۹ بار در دقیقه میتپد
۳۱۸ ) آیا میدانید درازترین جانور یک نوع کرم خاکی است که درازای آن به بیش ۵۵ متر میرسد
۳۱۹ ) آیا میدانید اولین كلیسای ساخت بشر یعنی كلیسای پطرس مقدس در انطاكیه ترکیه میباشد
۳۲۰ ) آیا میدانید تقریبا ۶۵ ٪ وزن انسان را اکسیژن تشکیل میدهد.
۳۲۱ ) آیا میدانید رشد تعداد ماشینها در جهان ۳ برابر رشد جمعیت انسانهاست.
۳۲۲ ) آیا میدانید وزیر دفاع اسراییل و ریس حزب کارگر آن ایرانی الاصل میباشند.
۳۲۳ ) آیا میدانید ایران زمان شاه دارای ورزیده ترین خلبانان دنیا بود و تیم اکرو جتش حرف اول را در دنیا میزد
۳۲۴ ) آیا میدانید بیشترین آمار طلاق در جهان متعلق به ایران است
۳۲۵ ) آیا میدانید كوكا كولا در اصل سبز رنگ است
۳۲۶ ) آیا میدانید اسم قاره ها با همان حرفی كه آغاز میشود پایان میابد
۳۲۷ ) آیا میدانید شما نمیتوانید با حبس نفستان خود كشی كنید
۳۲۸ ) آیا میدانید محال است آرنج دستتان را بلیسید
۳۲۹ ) آیا میدانید خوك‌ها به دلیل فیزیك بدنی قادر به دیدن آسمان نیستند
۳۳۰ ) آیا میدانید فندك قبل ازكبریت اختراع شد
۳۳۱ ) آیا میدانید بیشتر سر دردهای معمولی از کم نوشیدن اب است
۳۳۲ ) آیا میدانید زکریای رازی به غیر از الکل کاشف گوگرد هم هست
۳۳۳ ) آیا میدانید رکورد ضربه زدن به توپ پیگ پنگ در مدت زمان ۶۰ ثانیه ۱۷۳ ضربه است
۳۳۴ ) آیا میدانید مهمترین عامل افزایش طول عمر داشتن تناسب اندام به همراه وزنی مناسب است
۳۳۵ ) آیا میدانید ۷۰ در صد جمعیت ایران زیر ۳۰ سال سن دارند و ایران جوانترین جمعیت دنیا را دارد
۳۳۶ ) آیا میدانید خوردن کاهو مانع ریزش و سفید شدن موها میگردد


۳۳۷ ) آیا میدانید برای جلو گیری از جوانه زدن سیب زمینی درون سبد ان یک عدد سیب قرار دهید
۳۳۸ ) آیا میدانید اب دریا دارای طلاست و این مقدار در حدود ۴ گرم در هر میلیون تن اب است
۳۳۹ ) آیا میدانید یک نوع وزغ وجود دارد که در بدن خود سم كافی برای كشتن ۲۲۰۰ انسان را دارد
۳۴۰ ) آیا میدانید ۳۵۰ هزار نوع کفش دوزک در جهان وجود دارد
۳۴۱ ) آیا میدانید وال برای شکار از صدای بسیار بلندی که دارد استفاده میکند و طعمه را فلج یا میکشد
۳۴۲ ) آیا میدانید سریعترین قطار دنیا سرعت ۵۸۱ کلیومتر دارد، این نوع قطارها در ژاپن وجود دارند
۳۴۳ ) آیا میدانید چشم انسان حدود ۱۳۵ میلیون سلول بینایی دارد
۳۴۴ ) آیا میدانید مراسم مومیایی کردن در مصر باستان ۷۰ روز به طول میانجامید
۳۴۵ ) آیا میدانید صدایی بلندتر از زمانیکه سفینه ایی به فضا پرتاب میشود در جهان وجود ندارد
۳۴۶ ) آیا میدانید در قدیم ارزش نمک بیش از طلا بوده ، از نمک برای نگهداری غذا استفاده میشده است
۳۴۷ ) آیا میدانید شکستگی استخوان ناشی از پوکی استخوان در زنان دو برابر مردان است
۳۴۸ ) آیا میدانید در حدود ۹۷٪ از زنان چینی فاسد می باشند.
۳۴۹ ) آیا میدانید توماس ادیسون از تاریکی وحشت داشت.
۳۵۰ ) آیا میدانید چشم شتر مرغ از مغزش بزرگتر است.
۳۵۱ ) آیا میدانید الفبای مردم هاوایی ۱۲ حرف دارد.
۳۵۲ ) آیا میدانید مورچه ها نمیخوابد.
۳۵۳ ) آیا میدانید اسکندر و ژولیوس سزار صرع داشتند
۳۵۴ ) آیا میدانید ادامس توسط یک فرمانده جنگی اختراع شد.
۳۵۵ ) آیا میدانید کد کشور روسیه ۰۰۷ است.
۳۵۶ ) آیا میدانید ارتفاع برج ایفل در سرما و گرما بر اثر انقباض وانبساط ۱۶ ساتنی متر تغییر میکند.
۳۵۷ ) آیا میدانید عقرب میتواند سه سال بدون غذا زندگی کند
۳۵۸ ) آیا میدانید یک سوسک حمام می‌تواند ۹ روز بدون سر زندگی کند تا اینکه از گرسنگی بمیرد.
۳۵۹ ) آیا میدانید یک کوروکودیل نمی‌تواند زبانش را بیرون در بیاورد.
۳۶۰ ) آیا میدانید حلزون می‌تواند ۳ سال بخوابد.
۳۶۱ ) آیا میدانید به طور میانگین مردم از عنکبوت بیشتر می‌ترسند تا از مرگ!
۳۶۲ ) آیا میدانید خطوط هوایی آمریکا با کم کردن ۱ زیتون از سالاد هر مسافر توانست ۴۰,۰۰۰$ جمع کند.
۳۶۳ ) آیا میدانید ملت آمریکا بطور میانگین روزانه ۷۳,۰۰۰ متر مربع پیتزا می‌خورند.
۳۶۴ ) آیا میدانید بچه‌ها بدون کشکک زانو متولد میشوند که در سن ۲ تا ۶ سالگی ظاهر می‌شوند.
۳۶۵ ) آیا میدانید پروانه‌ها با پاهایشان می‌چشند.
۳۶۶ ) آیا میدانید گربه‌‌ها می‌توانند ۱۰۰ صدا با حنجره خود تولید کنند در حالیکه سگ‌ها کمتر از ۱۰
۳۶۷ ) آیا میدانید کوبیدن سر به دیوار ۱۵۰ کالری در ساعت مصرف می‌کند.
۳۶۸ ) آیا میدانید نزدیکترین ستاره به ما ۱ سال نوری فاصله دارد
۳۶۹ ) آیا میدانید انسان برای اولین بار در ۱۷۸۳ پرواز را تجربه کرد و توانست ۸ کیلومتر با بالن پرواز کند
۳۷۰ ) آیا میدانید ۱۵۰ میلیون سال پیش امریکایی ج از افریقایی ج از نظر جغرافیایی جدا شده است
۳۷۱ ) آیا میدانید جمیعت جهان تا ۵۰ سال آینده از مرز ۹ میلیارد نفر خواهد گذشت
۳۷۲ ) آیا میدانید گرمترین سیاره زهره می باشد این سیاره درجه حرارت ثابتی دارد که ۴۶۲ می باشد
۳۷۳ ) آیا میدانید عمر خورشید ۵ میلیارد سال می باشد
۳۷۴ ) آیا میدانید عمر کهکشان راه شیری ۱۰ میلیارد سال می باشد
۳۷۵ ) آیا میدانید نقره ۱۰۰ ها بار از مواد ضد عفونی قوی تر است و ۶۵۰ نوع میکروب را از بین می برد
۳۷۶ ) آیا میدانید مساحت کره زمین ۵۱۵ میلیون کیلومتر است
۳۷۷ ) آیا میدانید کهکشان راه شیری بیش از ۱۰۰ ملیون ستاره دارد
۳۷۸ ) آیا میدانید حنجره زرافه تار صوتی ندارد و گنگ است
۳۷۹ ) آیا میدانید تنها غذائی که فاسد نمی شود عسل است
۳۸۰ ) آیا میدانید پلک زدن زنان ۲ برار پلک زدن مردان است
۳۸۱ ) آیا میدانید قدیمترین بنا در شمال توکیو است ۵۰ هزار سال قدمت دارد
۳۸۲ ) آیا میدانید روزانه ۱۴,۰۰۰ نفر به بیماری ایدز مبتلا می شوند
۳۸۳ ) آیا میدانید مقاوم تریم ماهیچه در بدن زبان است
۳۸۴ ) آیا میدانید لایه پوستی که آرنج دست را پوشیده هر ۱۰ روز یکبار عوض میشود
۳۸۵ ) آیا میدانید در هر قطره آب ۳۳ میلیارد الکترون وجود دارد
۳۸۶ ) آیا میدانید مرغ با شنیدن موسیقی بزرگترین تخم را میگـــذارد
۳۸۷ ) آیا میدانید مورچه کارگر تا ۵ سال و مورچه ملکه تا ۲۵ سال عمر میکند
۳۸۸ ) آیا میدانید زنبور عسل ۲ معده دارد یکی برای جمع آوری عسل و دیگری برای هضم غذا
۳۸۹ ) آیا میدانید مورچه نسبت به بدن اش بزرگترین مغز را دارد
۳۹۰ ) آیا میدانید جنین انسان بعد از ۱۷ هفته می تواند خواب هم ببیند یا ۴ ماه!
۳۹۱ ) آیا میدانید گربه و سگ ۵ نوع گروه خون دارند در حالیکه انسان ۴ نوع گروه خون دارد
۳۹۲ ) آیا میدانید ۱۳۰۰ تا از کره زمین در سیاره مشتری جای میگیرد
۳۹۳ ) آیا میدانید در شیلی صحرایی وجود دارد که هزاران سال میشود در آن باران نباریده
۳۹۴ ) آیا میدانید خرگوش و طوطی تنها حیواناتی اند که بدون برگشتن به عقب پشت سر خود را ببینند
۳۹۵ ) آیا میدانید طول قد هر انسان سالم برابر ۸ وجب دست خود اوست
۳۹۶ ) آیا میدانید شبکه چشم انسان ۱۳۵ میلیون سلول دارد که مسولیت تشخیص رنگها را بر عهده دارند
۳۹۷ ) آیا میدانید بدن انسان ۵۰ هزار کیلومتر رشته عصبی دارد
۳۹۸ ) آیا میدانید تنها موجودای که میتواند به پشت بخوابد انسان است
۳۹۹ ) آیا میدانید چشم سالم انسان میتواند ۱۰ ملیون رنگ مختلف را ببیند و از هم دیگر جدا نماید
۴۰۰ ) آیا میدانید همه نوزادان میگو نر میشوند و بعد از چند هفته بخشی از نوزادان به ماده تبدیل میشوند
۴۰۱ ) آیا میدانید افرادی که در اثر گزندگی زنبور میمیرند بیش از افرادی استند که در اثر مار گزدگی میمیرند


۴۰۲ ) آیا میدانید حس بویایی خرس تقریباً ۱۰۰ برابر قوی تر از حس بویایی انسان است
۴۰۳ ) آیا میدانید عریض ترین آبشار جهان خن است عرضی ۱۱ کیلو متر و ارتفاع بین ۱۶ تا ۲۱ متر دارد
۴۰۴ ) آیا میدانید بدن انسان قادر است در ظرف ۱ ساعت ۲ لیتر عرق تولد کند
۴۰۵ ) آیا میدانید با چشم غیر مجهز به تلسکوب می توان ۶ هزار ستاره را در آسمان مشاهده کرد
۴۰۶ ) آیا میدانید کشور تایوان از نظر موقیعت جغرافیائی در خطرناکترین نقطعه جهان قرار دارد
۴۰۷ ) آیا میدانید در جهان فقط ۷ هزار ببر وجود دارد


۴۰۸ ) آیا میدانید تشکیل و تولد سیاره ای مشابه زمین حداقل به ۳ میلیون سال نیاز دارد
۴۰۹ ) آیا میدانید برای فرار از جاذبه زمین به سرعت ۱۱ کلیومتر در ثانیه نیاز است
۴۱۰ ) آیا میدانید ظروف پلاستیکی ۵۰ هزار سال در برابر تجزیه و فرسودگی مقاوم اند
۴۱۱ ) آیا میدانید آب گرم زودتر از آب سرد یخ میزند
۴۱۲ ) آیا میدانید از یک درخت معمولی می توان ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلو کاغذ تولید کرد
۴۱۳ ) آیا میدانید آهن فلزی است که بیشتر از دیگر فلزات در جهان مصرف دارد
۴۱۴ ) آیا میدانید مغز بیشتر انرژی را در بدن مصرف میکنند به همین دلیل هم از سایر نقاط بدن گرمتر است
۴۱۵ ) آیا میدانید انجیر خشک کرده ۶ برابر انجیر تازه مقوی تر است
۴۱۶ ) آیا میدانید سالانه ۸۶ ملیون نفر به جمعیت جهان اضافه می شود
۴۱۷ ) آیا میدانید با پیشرفت علم هنوز برای دانشمندان ساختن عسل کشف نشده است
۴۱۸ ) آیا میدانید ۹۰%مردم در نیمکره شمالی زندگی میکنند
۴۱۹ ) آیا میدانید درخت خرما نر هرگز بار نمی آورد
۴۲۰ ) آیا میدانید پروتین تخم مرغ بیشتر از شیر و گوشت است
۴۲۱ ) آیا میدانید سرکه قدیمیترین تیزابی است که توسط مصریان در حدود ۳ هزار سال قبل کشف شد
۴۲۲ ) آیا میدانید در دنیا از هر ۵ نفر ۴ نفر موهایش تیره میباشد
۴۲۳ ) آیا میدانید خرس كوالا هرگز آب نمی‌نوشد و آب مورد نیاز خود را با خوردن برگ گیاهان تامین می‌كند
۴۲۴ ) آیا میدانید دریاچه بایکال کهنسالترین دریاچه دنیا است ، قدمت آن به ۷۰ میلیون سال میرسد
۴۲۵ ) آیا میدانید مساحت خیلج فارس ۲۴۰ هزار کیلومتر مربع میباشد
۴۲۶ ) آیا میدانید اولـیـن تــمـاس تـلفـنی ایـران سـال ۱۲۸۵ خـورشـیـدی در تـهـران برقرار شد
۴۲۷ ) آیا میدانید نوعی كوسه دارای ۳۵۰۰ دندان می بـــاشد كه از هیچ یك از آنها استفاده نمیكند
۴۲۸ ) آیا میدانید بـدن انـســان برای حفظ تعادل خود در حـال ایستادن از ۳۰۰ عضله استفاده میكند
۴۲۹ ) آیا میدانید سرعت سریعترین حلزون ۲.۳ میلیمتر در ثانیه میباشد یعنی ۱ کیلومتر در ۵ شبانه و روز
۴۳۰ ) آیا میدانید چـگـالـی زمـیـن از سیارات دیـگر منظومه شمسی بیشتر است
۴۳۱ ) آیا میدانید هر فرد هنـگام غــذا خوردن بطور مـتـوسط ۲۹۵ بار عمل بلعیدن را انجام می دهد
۴۳۲ ) آیا میدانید خواب كمتر از ۶ ساعت و بیشتر از ۸ خطر ابتلا به دیابت را افزایش میدهد
۴۳۳ ) آیا میدانید خطر ابتلا به آنفلوانزای مرغی ۱ بر ۱۰۰ میلیون میباشد
۴۳۴ ) آیا میدانید که دروان حاملگی کرگدن نیز به ۴۹۰ روز است
۴۳۵ ) آیا میدانید پستانداران بغیر از انسان و میمون، رنگها را بدرستی تشخیص نمیدهند
۴۳۶ ) آیا میدانید مونالیزا فاقد ابرو میباشد زیرا در دوران رنسانس تراشیدن ابرو مد بوده است
۴۳۷ ) آیا میدانید تقریبا نیمی از كل نشریات جهان در دو كشور آمریكا و كانادا منتشر میگردند
۴۳۸ ) آیا میدانید نوشابه های زرد رنگ زیان بارتر از نوشابه های سیاه رنگ هستند
۴۳۹ ) آیا میدانید شش چپ اندكی از شش راست كوچكتر تا فضای كافی برای قرارگیری قلب فراهم آید
۴۴۰ ) آیا میدانید هر چشم مگس دارای ۱۰ هزار عدسی میباشد
۴۴۱ ) آیا میدانید مقاومت موش صحرایی در برابر بی آبی بیشتر از شتر میباشد
۴۴۲ ) آیا میدانید جمعیت میمونهای هند بالغ بر ۵۰ میلیون می باشد


۴۴۳ ) آیا میدانید تعداد چشمان عقربها به ۱۲ عدد میرسد
۴۴۴ ) آیا میدانید اثر سیب در بیـدار نـگـهـداشتن افـراد در شـب بـیشـتر از قـهــوه و كافئین است
۴۴۵ ) آیا میدانید فاصله سطح كره زمـیـن تـا مـركز آن حدود ۶۳۷۰ كیلومتر است
۴۴۶ ) آیا میدانید اغلب ماتیكها حاوی فلسهای ماهی میباشند
۴۴۷ ) آیا میدانید دارچین بسیار کشنده است اگر به صورت وریدی به انسان تزریق شود باعث مرگ میشود
۴۴۸ ) آیا میدانید فقط یک نفر از ۱ میلیارد نفر بیش از ۱۱۶ سال عمر می‌کند.
۴۴۹ ) آیا میدانید عمومی ترین نام در دنیا محمد است.
۴۵۰ ) آیا میدانید بلندترین زن دنیا ۲.۳۶ سانتی متر قد دارد
۴۵۱ ) آیا میدانید طولانی ترین لباس عروس دنیا به طول ۱۰ متر است
۴۵۲ ) آیا میدانید روز تولد شما حداقل با ۹ میلیون نفر دیگر یکی است.
۴۵۳ ) آیا میدانید جلیقه ضد گلوله ، ضد آتش ، برف‌پاك‌كن شیشه و چاپگرهای لیزری را زنان اختراع کردند
۴۵۴ ) آیا میدانید تمامی خرس‌های قطبی چپ ‌دست هستند
۴۵۵ ) آیا میدانید فیلها تنها جانورانی هستند كه قادر به پریدن نیستند
۴۵۶ ) آیا میدانید بطور متوسط ، مردم آنقدر از عنكبوتها میترسند كه نمیتوانند آنها را بكشند
۴۵۷ ) آیا میدانید مورچه همیشه بر روی سمت راست بدن خود سقوط میكند
۴۵۸ ) آیا میدانید صندلی الكتریكی توسط یك دندانپزشك اختراع شد
۴۵۹ ) آیا میدانید استفاده از هدفون در هر ساعت باكتریهای موجود در گوش را تا ۷۰۰ برابر افزایش میدهد
۴۶۰ ) آیا میدانید نظیر اثرانگشت ، اثر زبان هر شخص نیز متفاوت است
۴۶۱ ) آیا میدانید زنان تقریبا ۲ برابر مردان چشمک می‌زنند.
۴۶۲ ) آیا میدانید انسان‌های راست دست به طور میانگین ۹ سال بیش از چپ دست‌ها عمر می‌کنند.
۴۶۳ ) آیا میدانید لئوناردوداوینچی قیچی را اختراع کرد.
۴۶۴ ) آیا میدانید درآمد مایکل جوردن از کمپانی نایک، بیش از درآمد تمام کارکنان این کمپانی است.
۴۶۵ ) آیا میدانید هیچ کلمه ای در زبان انگلیسی با کلمه month هم قافیه نمی‌شود.
۴۶۶ ) آیا میدانید مورچه ها بعد از مرگ در اثر سم پاشی به پهلوی راست می‌افتند.
۴۶۷ ) آیا میدانید هر انسانی در طول زندگی‌اش به طور میانگین ۸ عنکبوت را در حال خواب می‌خورد.
۴۶۸ ) آیا میدانید گربه ماهی بیش از ۲۷,۰۰۰ عضو چشایی دارد.


۴۶۹ ) آیا میدانید کشتی ملکه الیزابت دوم بابت هر گالون سوخت فقط ۱.۵ متر حرکت می‌کند
۴۷۰ ) آیا میدانید هر آمریکایی به طور میانگین ۲ کارت اعتباری دارد.
۴۷۱ ) آیا میدانید حشراتی مانند مورچه و زنیور و … هم دیکتاتوری دارند
۴۷۲ ) آیا میدانید اگر اکسیژن هوا بیشتر بود حشرات بزرگتر و یک سنجاقک به اندازه یک شاهین میشد
۴۷۳ ) آیا میدانید سریع ترین جت دنیا دارای سرعت ۳۶۰۰ کیلو متر است
۴۷۴ ) آیا میدانید طول همه ریشه های یک نیشکر ۲۰ کیلومتر است

۴۷۵ ) آیا میدانید ملکه میوه ها جوز هندی است

۴۷۶ ) آیا میدانید وزن ۱ قاشق چایخوری از سیاه چاله ها ۲ میلیارد تن است

۴۷۷ ) آیا میدانید وزن خورشید ۲ میلیارد میلیارد میلیارد تن است

۴۷۸ ) آیا میدانید نعره یک نوع شیر تا ۳ کیلومتری شنیده میشود

۴۷۹ ) آیا میدانید چشم جغد ۸۰ بار از چشم انسان قوی تر است

۴۸۰ ) آیا میدانید ۵۰ ٪ جمعیت جهان هیچگاه در طول حیات خود از تلفن استفاده نكرده است

۴۸۱ ) آیا میدانید مورچه در مایکروویو زنده میماند

۴۸۲ ) آیا میدانید دود سیگار موجود در محیط بیشتر از مواد قندى در پوسیدگی دندان کودکان نقش دارد

۴۸۳ ) آیا میدانید پروانه ها، چشم های مرکب دارند که تعداد آنها گاهی به ۱۸ هزار می رسد

۴۸۴ ) آیا میدانید یک نوع پشه وجود دارد که در ثانیه ۱۰۰۰ بار بال میزند۴۸۵ ) آیا میدانید نمک از ۵ هزار سال پیش در سفره ما انسانها بوده است

۴۸۶ ) آیا میدانید قانون تبدیل ماده به انرژی انشتین چیست >> انرژی = جرم ضرب در مجذور سرعت نور

۴۸۷ ) آیا میدانید كره زمین از ۱۰۲ عنصر بوجود آمده و این ۱۰۲ عنصر در بدن انسان وجود دارد

۴۸۸ ) آیا میدانید اگر در ۱ سال هیچ مگسی نمیرد حجم مگسهای متولد شده با حجم زمین برابر میشود

۴۸۹ ) آیا میدانید تعداد چینی‌های که انگلیسی بلدند، از آمریکایی‌های که انگلیسی بلدند، بیشتر است

۴۹۰ ) آیا میدانید وزن كوه یخی متوسط الحجم ۲۰ میلیون تن است

۴۹۱ ) آیا میدانید که در تهران روزانه ۲۷ نفر به خاطر الودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

۴۹۲ ) آیا میدانید قدمت انرژی تاریک در فضا به ۹ میلیارد سال میرسد

۴۹۳ ) آیا میدانید انسان سالانه بیش از ۱۰ میلیون مرتبه پلک می زند

۴۹۴ ) آیا میدانید ناخن‌های انگشتان دست، تقریبا چهار برابر ناخن‌های پا رشد می‌کنند

۴۹۵ ) آیا میدانید دلفین‌ها هم مانند گرگ‌ها هنگام خواب یك چشمشان را باز می‌گذارند

۴۹۶ ) آیا میدانید مغز انسان ۲ ٪ از وزن بدن است ولی ۲۵% اكسیژن دریافتی را به تنهایی مصرف میكند

۴۹۷ ) آیا میدانید بیشتر سردردهای معمولی از کم نوشیدن آب می باشد.

۴۹۸ ) آیا میدانید که یک چهارم خاک روسیه در سال پوشیده از برف است

۴۹۹ ) آیا میدانید ابررسانا موادی که می‌تواند در حرارت پایین جریان را بدون مقاومت از خود عبور دهند

۵۰۰ ) آیا میدانید ظروف پلاستیكی تقریبا ۵۰ هزار سال در برابر تجزیه و فساد مقاومند.

۵۰۱ ) آیا میدانید در تمام وجود شما بیش از یك مشت گچ «كلسیم» وجود دارد.

۵۰۲ ) آیا میدانید موش دو پای افریقائی از میدان دیدی برابر ۳۶۰ درجه برخوردار است.

۵۰۳ ) آیا میدانید زمان بارداری فیل به ۲ سال می رسد.

۵۰۴ ) آیا میدانید بیشترین ضربان قلب را قناریها با ۱۰۰۰ بار در دقیقه دارد

مطالب جالب و خواندني

خواهران دو قلوی بهم چسبیده امریکایی

مصاحبه هایی که به دلیل سوتی هرگز پخش نشد

فایده گاو بودن

سوتی های خنده دار

وقتی یک نوشابه میخورید چه اتفاقی میافتد ؟

تولد و مرگ تایتانیک

پر هزینه ترین حوادث

معروفترین مردان هالیودی با مادرانشان

دور دنیا در ساعت 6 صبح

بزرگترینهای دنیا

زندگی نامه دیوید کاپر فیلد

روش عجیب حمل اجر

درخشش نوجوان ایرانی در برنامه استعدادهای انگلیس

جنگ برای بوس

جدیدترین تبلیغ از ماشین هندا

دانلود چند فیلم فارسی

گفتگوهای کودکان با خدا

تاریخچه چلو کباب

معانی .. عمه خاله ..دایی.. عمو

 صفحه اصلی

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم اردیبهشت 1388ساعت 3:33  توسط احمد  | 
تا حالا فکرش را کرده اید که در یک ساعت بخصوص بتوانید در همه نقاط دنیا باشید ؟؟

ساعت ۶ صبح به وقت لندن در بقیه نقاط دنیا چه خبر است ؟

 

 

ساعت 6 بامداد به وقت لندن است.خورشید تازه طلوع كرده است. پایتخت بریتانیا دارد بیدار می شود، در حالی كه در همین زمان در نقاط دیگری از جهان برخی مشغول صرف نهار هستند، برخی پس از پایان كار روزانه آماده خوابیدن می شوند و برخی دیگر در خواب عمیق فرو رفته اند 

در نروژ ساعت 7 صبح است. خورشید طلوع كرده و مه بامدادی را به روی دریاچه ای در نزدیكی استاوانگر شكافته است. برخی افراد سحرخیز از این هوای خوب صبحگاهی استفاده كرده و به تنهایی از این سكوت و آرامش لذت می برند 

در قلب براید رایور كانیون در آفریقای جنوبی ساعت 8 صبح است. طبیعت برای نشان دادن تمام زیبایی ها و عظمتش تردیدی نمی كند. بدون شك توریست های اندكی تنبل بهترین لحظه روز را از دست داده اند 

در جزیره نوسی بی در فاصله نزدیكی سواحل ماداگاسكار ساعت 9 صبح است. خورشید گرم كردن سواحل این بهشت ماداسكار را آغاز كرده است. 

در یكی از خیابان های مدرن شیخ نشین دبی در امارات متحده عربی ساعت 10 صبح است و زندگی روزمره به ویژه كسب و كار اندك اندك آغاز شده است. 

ر حالی كسب و كار در دبی آغاز شده ، در یكی از جزایر رویایی مجمع الجزایر مالدیو ساعت 11 صبح است و صبح در یكی از زیباترین دكورهای طبیعی : آب های فیروزه ای ، شن های سفید رنگ و درختان سرسبز نارگیل در حال خاتمه یافتن است.


 

در معبد بودایی باستانی آیوتهایا در تایلند ساعت 13 بعد از ظهر است. این معبد كه متعلق به قرن پانزدهم میلادی است نمایانگر ظرافت هنر بودایی است. 

در دشت های بیكران مغولستان ساعت 14 بعد از ظهر است. در این دشت های وسیع ، بكر و ساكت تا كیلومترها هیچ انسانی به چشم نمی خورد. 


در اوزاكا در كشور ژاپن زنگ ساعت 15 بعد از ظهر نواخته شده است. دو راهب از گذرگاه خنك معبدی در این شهر عبور می كنند.

 
در كالدونیای جدید ساعت 17 است. این ماهیگیر در تلاش برای یافتن ماهی در آب های اقیانوس آرام در حال دور شدن از ساحل جزیره پن است.

 

دراین مزرعه پرورش گوسفند در نیوزیلند در منتهی الیه جنوبی جزیره در نزدیك شهرك اینوركارگیل ساعت 18 است. در این منطقه در سراسر سال هوا خنك و بارانی است.

 

ساعت 19 است اما در این ناحیه دورافتاده در قلب اقیانوس آرام فقط چند جزیره كوچك و كم جمعیت قرار دارد. نكته مهم این است كه در این ناحیه ما از خط تغییر روز گذشته ایم. به عبارت دیگر اگر در لندن روز دوشنبه و ساعت 6 بامداد باشد در این ناحیه از اقیانوس آرام روز یكشنبه و ساعت 19 است.

 

در مجمع الجزایر هاوایی ایالات متحده كه از 122 جزیره تشكیل شده ، ساعت 20 است. در این ابتدای شب خورشید پایین رفتن به سوی افق و غروبش را آغاز كرده است و نور گرم مسی رنگی فضا را در بر گرفته است.

 

در ایالت آلاسكا در شمال غرب قاره آمریكای شمالی ساعت 21 است. بازتاب آخرین انوار خورشید بر سطح دریاچه های پیرامون شهر آنكوریج مشاهده می شود. منطقه‌ای با طبیعت بكر و سكوتی كامل و دلپذیر.

 

شهر سانفرانسیسكو در ایالت كالیفرنیا در ساعت 22 لباس خواب نورانی اش را به تن كرده اما قصد خواب ندارد. منظره فریسكو و پل اوكلند بی بریج در این هنگام مانند یك كارت پستال است.

 

در حالی كه زندگی شبانه سانفرانسیسكو آغاز شده در این شهرك كوچك ایالت نوادا و در این شب بارانی زنگ ساعت 23 نواخته شده است. شاید مسافران اندك این متل ازهم اكنون خوابیده باشند.

 

در جزیره كوزومل در مقابل شبه جزیره یوكاتان مكزیك و در این شب مهتابی زنگ ساعت 12 بار نواخته شده تا فرا رسیدن ساعت 24 یا نیمه شب را اطلاع دهد. توریست ها در زیر نور نقره فام این شب مهتابی زمان خوشی را در جزیره كوزمل سپری می كنند.

 

در نیویورك ، شهری كه هرگز نمی خوابد ساعت یك بامداد است. به ویژه تایمز اسكوار در قلب منهتن و خیابان‌های منتهی به آن مملو از شب زنده داران، توریست ها و افراد شب كار است.

 

در نزدیكی قطب شمال در شرق كانادا ساعت 2 بامداد است. شبی با آسمانی صاف و بدون ابر كه می توان شاهد پدیده شگفت انگیز شفق قطبی بود.در شهر ریودوژانیرو برزیل ساعت 3 بامداد است و سایه صخره كوركووادو كه به روی آن مجسمه حضرت مسیح ، محافظ شهر قرار دارد در دور دست دیده می شود.
 
 

 

مطالب جالب و خواندني

فایده گاو بودن

سوتی های خنده دار

وقتی یک نوشابه میخورید چه اتفاقی میافتد ؟

تولد و مرگ تایتانیک

پر هزینه ترین حوادث

معروفترین مردان هالیودی با مادرانشان

دور دنیا در ساعت 6 صبح

بزرگترینهای دنیا

زندگی نامه دیوید کاپر فیلد

روش عجیب حمل اجر

درخشش نوجوان ایرانی در برنامه استعدادهای انگلیس

جنگ برای بوس

جدیدترین تبلیغ از ماشین هندا

دانلود چند فیلم فارسی

گفتگوهای کودکان با خدا

تاریخچه چلو کباب

معانی .. عمه خاله ..دایی.. عمو

 

 صفحه اصلی

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم اردیبهشت 1388ساعت 19:16  توسط احمد  |